Yerli otomobil için geri sayıma geçildi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yerli otomobile ilişkin tarih verdi. Türkiye’nin Otomobili Projesi, Türk sanayisinin dönüşümü ve teknolojik atılımında önemli bir eşik olacağına dikkat çeken Bakan Varan, ilk prototipinin ise 2019 yılında üretileceğini açıkladı.

Eklenme: 12 Kasım 2018 - 13:11 / Son Güncelleme: 12 Kasım 2018 - 13:44 / Editör: Ferhat Esnek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Bütçe Sunumunda yerli otomobille ilgili de bilgi verdi.

Bakan Varank konuşmasında şunları söyledi:

Otomotiv endüstrisi 1,5 milyonun üzerinde ortalama yıllık üretim ve 30 milyar dolara varan ihracat hacmiyle sanayimizin öncü sektörlerinden biridir. Ülkemizin bu alandaki kapasite ve deneyimini Türkiye’nin Otomobili Projesiyle taçlandırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Kadro her geçen gün büyüyor

2018 yılında TOBB ve özel sektörümüzün 5 büyük firması bir araya gelerek Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubunu kurdu. Sektörde uluslararası deneyime sahip bir CEO görevlendirdi, oluşturulan uzman kadro her geçen gün büyüyor.

İlk prototip 2019 yılında üretilecek

Girişim grubu 2019 sonunda ilk prototipi üretmeyi hedefliyor.Türkiye’nin Otomobili Projesi, Türk sanayisinin dönüşümü ve teknolojik atılımında önemli bir eşik olacak. Bu projeyi elektrikli ve sürücüsüz araç teknolojileri ve yazılımlarının milli kaynaklarla geliştirilmesi açısından bir fırsat olarak görüyoruz. Otomotiv sektörünün akıllı mobilite çözümlerine evrilmesiyle ortaya çıkan fırsat penceresinden mutlaka yararlanacak, eko sistemimizi bu yönde güçlendireceğiz. İlk prototipinin 2019’da üretilmesi beklenen yerli otomobilin 2021’de piyasaya sunulması planlanıyor.