Yerli step motoru üretecek

Karabük’te yaşayan 23 yaşındaki üniversite öğrencisi Samet Ayyıldız, 3D yazıcı tasarlarken ihtiyaç duyduğu step motorunun yerli üretimi için prototip çalışmalarını sürdürüyor.

Eklenme: 21 Mart 2017 - 13:53 / Son Güncelleme: 21 Mart 2017 - 13:53 / Editör: Büşra Kılıç

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Metalürji ve Malzeme Mühendisliği okuyan 23 yaşındaki Samet Ayyıldız, tasarladığı 3D yazıcıda ihtiyaç duyduğu ancak Türkiye’de bulamadığı step motorunun yerli üretimi için sponsor desteği bekliyor.

Gündüzleri kafede çalışan, akşamları okula giden üniversite 4. sınıf öğrencisi Ayyıldız, bant sürücüler, imalat tezgahları, yazıcı, çizici, harddisk, kart okuyucular, teyp sürücüleri, tıbbi cihazlar, dikiş makineleri, kameralar, robot sistemleri ve klima gibi ürünlerde kullanılan step motorun seri üretimini yapmak istiyor.

Step motorların hassas olduğunu ve elektrikli motorlar gibi olmadığını ifade eden Ayyıldız, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Yaklaşık iki yıl önce 3D yazıcı yaparken step motorlarını Çin’den aldım. Çin’den alırken ‘Türkiye’de üreten yok mu?’ diye baktım ama üreten bulamadım. Türkiye’nin büyük üreticileriyle irtibata geçtim, onlar da yurt dışından ithal ettiklerini söyledi. Ben de bunu üretmem gerektiğini düşünerek girişimde bulundum.” diye konuştu.

2 ay sonra prototip üretim bitiyor

Yaklaşık 2 ay sonra prototip üretiminin tamamlanmasını hedeflediğini aktaran Ayyıldız, şunları söyledi:

“Ufak tefek takılmalar oldu. Alt ve üst gövdeler için alüminyumu ya eritmem ya da CNC’de işletmem gerekiyordu. Veya asıl işlemi enjeksiyonla presi, ona da gücüm yetmeyeceği için kendim üretmeye çalıştım. Alüminyumu balkonda yaptığım bir sistemle eritiyorum, kum kalıba döküyorum. Bundan istediğim sonucu alamadım, başka bir yönteme geçtim.”

KOSGEB’ten destek alacağını ancak geri kalan kısım için sponsor gerektiğini belirten Ayyıldız, sözlerini şöyle tamamladı:

“Gündüz bir kafede çalışıp akşam okula gidiyorum. Kazandığım parayı bu işe harcıyorum. Step motorları prototiplerinin tamamlanması ve sponsor bulunması durumunda açılacak fabrika ya da atölyede bu parçaların çoğu üretilebilecek. Dışarıdan alınan ürünler minimuma inecek. Türk malı belgesini rahatlıkla alabilecek bir kapasiteye ulaşacak.”

AA