Yerli yolcu uçağına Suudi Arabistan ilgisi

Suudi Arabistan Havayolları Üst Yöneticisi Dowaihy, “Türkiye’nin bölgesel yolcu uçağı üretme projesini duyduğumuza memnun olduk. Biz de havayolu şirketi olarak bunu dört gözle bekliyoruz” dedi.

Eklenme: 24 Kasım 2016 - 11:26 / Son Güncelleme: 24 Kasım 2016 - 11:26 / Editör: Ömer Faruk Orkçu

ANKARA – Suudi Arabistan Havayolları (SAUDIA) Üst Yöneticisi Kaptan Sultan Mandeel Dowaihy, “Türkiye’nin bölgesel yolcu uçağı üretme projesini duyduğumuza memnun olduk. Biz de havayolu şirketi olarak bunu dört gözle bekliyoruz.” dedi.

SAUDIA’nın Türkiye’deki faaliyetleri ve yatırımları hakkında AA muhabirine açıklamalarda bulunan Dowaihy, iki ülke arasındaki ilişkilerin ilerlemesine paralel olarak sefer sayısını artırdıklarını ifade etti.

‘Yeni uçaklarla yeni hat ve seferlere başlayacağız’
Dowaihy, İstanbul’dan sonra Ankara’ya da direkt uçuşa başladıklarını belirterek, “Biz bu uçuşları en son teknolojiyle donatılmış yeni uçaklarımızla yapacağız. Gelecek yıl yeni uçaklar filomuza katılacak ve Türkiye dahil dünyanın dört bir yanında yeni hat ve seferlere başlayacağız.” diye konuştu.

Dowaihy, kardeş ülke olarak, Türk Hava Yollarının (THY) küresel havacılık sektöründeki ürün ve hizmet kalitesi eksenli rekabet noktasında ulaştığı başarıyı görmekten mutlu olduklarını ve THY ile daha fazla iş yapmak istediklerini söyledi.

Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye gelecek turist sayısında gelecek yıl artış beklediklerini belirten Dowaihy, şunları kaydetti:

“İki kardeş ülke arasındaki ilişkiler bugün daha güçlü ve etkin. Türk hacılarının işlemlerini kolaylaştırmak, iki kardeş halk arasında iletişimi güçlendirmek için çaba sarf ediyoruz. Bu kardeşlik bağlarının artmasını diliyoruz. Türkiye’nin bölgesel yolcu uçağı üretme projesini duyduğumuza memnun olduk. Biz de havayolu şirketi olarak bunu dört gözle bekliyoruz.”

Suudi Arabistan Havayolları, 1945 yılında kuruldu. Merkezi Cidde’de bulunan şirket, günlük 240’dan fazla uluslararası uçuş yapıyor. Geçen yıl 30 milyondan fazla yolcu taşıyan SAUDIA, yolcularına ekonomi sınıfında fazla bagaj taşıma avantajı sunuyor.

AA