Yetişkinlerinde bisiklete ilgisi artıyor

Sıcak ve güzel havaların gelmesiyle birlikte bisiklet sezonunun sinyalini veren bisikletçiler durumdan memnun. Sağlık ve spor amaçlı kullanılan ve aynı zamanda ulaşım aracı olan bisikleti sadece çocuklar değil, yetişkin erkek, kadınlar da kullanmaya başladı. Konuyla ilgili konuşan Bisikletçi Mahmut Belek, “Bisiklet kullanımını son dönemde yetişkinlerde görmek mümkün! Spor yapmak ve sağlık yaşamak için bisiklet kullanma kültürünü aşılamalıyız. Çünkü bisiklet, doğumdan ölüme kadar yapılabilecek en güzel spordur. Sağlıklı yaşamak için bisiklete binmek lazım” dedi

Eklenme: 18 Mayıs 2017 - 10:09 / Son Güncelleme: 18 Mayıs 2017 - 10:09 / Editör: Büşra Kılıç

M. Ali GÜNAYDIN- Malatya Sonsöz Gazetesi- Yağışlı ve soğuk havaların etkisiyle kış aylarında bisikletlerini evlerinden çıkaramayan bisiklet severler sezona merhaba dedi. Havaların güzel seyretmesi ile birlikte bisikleti olmayanlar bisikletçilere koştu. Sadece Genç ve çocukların değil yetişkin insanların kadın erkek demeden bisiklet kullandıklarını belirten Bisikletçi Mahmut Belek, “bundan önceki sezonlarda yetişkinler bisiklet kullanmaya çekiniyorlardı, acaba komşum ne der, bu yaştan sonra kullanmak ayıp olur diyenler, artık sağlıklarını düşünüyor. Bunun içinde yürüyüş veya bisiklet kullanma alışkanlığını biraz da olsa kazandık diyebiliriz. Bisiklet kültürü Malatya’da yok ama bu son dönemde bu alışkanlık gittikçe yayılmaya başladı. Nerdeyse her bir evde en az bir tane bisiklet bulunuyor. Özellikle bisiklet yolları ve park gibi alanların çoğalmasıyla birlikte insanlar sağlık ve spor amaçlı olarak yürüyüşler, koşular veya bisiklet kullanımı yapıyor” diye konuştu.

SEZON AÇILDI, BİSİKLETÇİLERİN GÖZÜ YOLDA

Güzel havaların etkisiyle bisiklet sezonunun açıldığını, sadece ulaşım aracı olarak değil, aynı zamanda spor ve sağlık amaçlı kullanıldığına dikkat çeken Bisikletçi Mahmut Belek şöyle konuştu, “bisiklet sezonu açıldı diye biliriz. Genellikle okulların tatil olduğu ve ailelerin karne hediyesi olarak aldıkları bisikletler için sezonunu beklemek gerekiyordu. Zaman ilerledikçe sıcak havayı, güneşi ve yeşilliği görenler bisikletle kendini dışarı atıyor. Özellikle hafta sonları ailecek spor amaçlı bisiklet kullananlar bile var. Burada hem satışını yapıyoruz, hem tamiratı ile ilgileniyoruz. Sezon açılır açılmaz insanlar tamir işi olan bisikletlerini getirirler ya da yeni bisiklet alacaklar hem kendileri için hem eşleri için birer tane alırlar. Bu sene satışların iki kat armasını bekliyoruz. Bisiklet kullanımı bilindiği gibi hem sağlık hem spor amaçlı kullanılıyor. Avrupa yaşayan insanlar günlük olarak bisiklet kullanımını alışkanlık haline getirmişler. Her ne kadar bu kültür bizde yerleşmemiş olsa da zamanla bunun oluşacağını ön görüyoruz. İstanbul, İzmir ve Ankara gibi illerde çokça kullanılan bir araç oldu. Tabiki insanlar sadece spor amaçlı değil, aynı zamanda iş amaçlı olarak da kullanıyorlar. Bisiklet bir araba veya motosiklet gibi değildir. Ne benzine ne masrafa çok ihtiyacı yok. Motorlu araç alma imkânı olmayanlar işe gitmek için bunu kullanıyorlar. Çin’de ve Hindistan da bile Milletvekili, iş adamı ve devlet memuru işlerine bisikletle gidip gelirler. Hem sağlıklarını düşünüyorlar hem imkânlara göre hareket ediyorlar.”

“BİSİKLET KÜLTÜRÜNÜ HÂKİM KILMALIYIZ”

Sağlık ve spor için Bisiklet kullanma alışkanlığını ve kültürünü ülkede hâkim kılmak gerektiğini vurgulayan bisikletçi Belek, “Her yıl sağlık ve spor amaçlı bisiklet etkinliği yapılıyor. Bu, insanlarda hem duyarlılık hem alışkanlık kazandırıyor. Bisiklet kullanımını özendiren bu tür etkinlikler bisiklet kullanma kültürünü ülkede hâkim kılmak için yapılıyor. Bilindiği gibi zaman ilerledikçe trafikçe araç sayısı da artıyor, haliyle trafik olduğu zaman büyük kazalar kaçınılmaz oluyor. Türkiye’nin yaş ortalaması 60’ların üstüne çıktı. İnsanlar artık sağlık ve uzun bir hayat yaşamak için motorlu taşıtlardan çok sağlık sunacak bisiklet gibi motorsuz araçlardan istifade ediyor. Her yıl biliyorsunuz İstanbul’da Cumhurbaşkanlığı Bisiklet turnuvası düzenleniyor, devlet bu konuda birçok imkân sağlıyor. Çocuklarımıza da bu öz veriyi ve sağlıklı yaşamı sunmalıyız. Okul karnesini alan çocuk birkaç ay bisiklet kullanıyor ve hevesi gidince bir kenara atıyor. Hâlbuki bir alışkanlık haline getirilmiş olsa hayatlarına güçlü bir şekilde sarılırlar, daha sağlıklı bireyler ortaya çıkar. Bisiklet, doğumdan ölüme kadar yapılabilecek en güzel spor dalıdır. Sağlıklı yaşamak için bisiklete binmek lazım. Bisiklet ile ilgili yarışmalar çoğalırsa çocuklara özendirici bir etki oluşturur ve bu çocukların spora olan ilgisini artırabilir” şeklinde konuştu.