Yılda 2 ürün alıyor

Milli Eğitim Müdürlüğünde çalışan ve kendine ait bahçede kayısı ve dut üretimi yapan Mehmet Zengin, yetiştirdiği siyah Dut’tan yılda 2 ürün alıyor.

Eklenme: 22 Kasım 2016 - 14:59 / Son Güncelleme: 22 Kasım 2016 - 15:00 / Editör: Büşra Kılıç

Vahap KAYGUSUZ- Malatya Nethaber Gazetesi- Mehmet Zengin, Battalgazi İlçesi Karabağlar Mahallesindeki evinin bahçesinde dut üretimi yapıyor. Ürettiği dutların aşısını Ermenistan’ın Dağlık Karabağ bölgesinden getirdiğini söyleyen Zengin, yaptığı aşılama çalışmaları ile üretimi artırdığını söyledi. Zengin, yaptığı çalışmalar sonucunda ürettiği dutları yaş olarak değerlendirdiğini ve kilosunu 12 TL ye sattığını söyleyerek, Dut satışlarından kayısıdan daha fazla kazanç elde ettiğini belirtiyor.

Doğal şifa kaynağı

Mehmet Zengin, üretim serüvenini ise şu şekilde paylaştı; “Aşılama için dut fidelerini Ermenistan’dan getirirken domatesler üzerine fideyi yerleştirdim ve özelliğini kaybetmeden fideleri getirdim. Bahçemdeki dut ağaçlarına aşı yaparak çoğaltma işlemini yaptım. Şu anda 20 den fazla ağaç yetiştirtirdim. Satışını ise hasat mevsiminde 2 günde bir, 100 kilo civarında topluyorum. Kayısıdan fazla gelir elde ediyorum. Ürettiğimiz dutlar, kansızlığı önlüyor. Çocuklardaki ağız yaralarını iyileştiriyor. İshale iyi geliyor. Üretilen meyveleri hal binasındaki komisyonculara veriyorum. 4. ayda meyve veren dutlar, 1 ay süresince meyve veriyor. Sonrasında ise 10. Ayda yeniden tekrar meyve veriyor. Kasım ayı başında satışa geliyor. Kasım ayında yetişen dutları ise çevrede meyve olmadığından kuşlardan kurtaramıyoruz. Dutların üretimi kayısıdan rahat ve zahmetsiz. Üretirken herhangidir İlaçlama yapmıyorum. Doğal olarak üretiyorum” diye konuştu.