Yıldırım’dan AYM açıklaması: İçeriğini bilmiyorlar

Anayasa Mahkemesi’nin gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay’la ilgili kararını değerlendiren Başbakan Binali Yıldırım, “İlk derece mahkemesi dosyanın içeriğine hakimdir. O bakımdan doğru kararı verecek olan birinci derece mahkemedir” diye konuştu. Yıldırım, Türkiye’de hak arama yollarının açık olduğunu söyledi.

Eklenme: 12 Ocak 2018 - 14:33 / Son Güncelleme: 12 Ocak 2018 - 15:46 / Editör: Ferhat Esnek

Başbakan Binali Yıldırım, cuma namazı çıkışında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Yıldırım, AYM’nin Mehmet Altan ve Şahin Alpay kararıyla ilgili, şunları söyledi:

“Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkını bizim hükümetimiz getirdi. Anayasa Mahkemesi’nin kararını beğenirsiniz, beğenmezsiniz. Anasaya Mahkemesi değerlendirmesinde birkaç husustaki iddiayı dayanaktan yoksun bulup reddetmiştir. Tutuklanma sebebini yeterli görmeyen bir karar almıştır. İlk derece mahkemesi dosyanın içeriğine hakimdir. O bakımdan doğru kararı verecek olan birinci derece mahkemedir. Verilen karar iddianame sürecine kadar olan işlemlerle ilgilidir. Yerel mahkeme Anayasa Mahkemesi’nin kararını da dikkate alarak en uygun kararı verecektir. Bizim idare olarak beklentimiz FETÖ ile mücadelenin zaafa uğramasına sebep olacak veya böyle anlaşılacak kararları almamalarıdır” diye konuştu.

‘HER KARAR ÜZERİNDEN MAHKEMELERİMİZİ KESELEMEK DOĞRU DEĞİL’

Yıldırım’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Mutlaka alınan kararlar bir kesimi mutlu eder, bir kesimi mutsuz eder. Bu gayet doğal bir şey. Yargılamada da mahkum olan var, beraat olan var ancak her karar üzerinden mahkemelerimizi alıp hırpalamak, onları keselemek, itibarını azaltmak doğru bir şey değildir. Türkiye’de hak arama yolları açıktır.

‘MUHALEFET GİZLİ SAKLI İTTİFAK YAPMAYA KALKMASIN’

Bir partinin listesinden değil amblem ve tüzel kişiliklerini muhafaza ile seçime birlikte gitmelerine yönelik düzenlemeye sıcak bakıyoruz.
Muhalefet gizli saklı ittifak yapmaya kalkmasın. İttifak aleni, açık bir şekilde yapılır.

‘İDLİB’DE SALDIRILARIN ARTMASI MAĞDURİYETLERE SEBEP OLACAK’

İdlib’de saldırıların artması, orada yeni bir göç hareketine, yeni mağduriyetlerin oluşmasına sebep olacaktır.