Yorgancılığı ‘özel tasarımları’ ile yaşatıyor

Trabzonlu usta öğretici Fatma Tomar, yaptığı özel tasarımlarla unutulmaya yüz tutan yorgancılık sanatını yeniden gün yüzüne çıkartıyor.

Eklenme: 29 Eylül 2016 - 15:44 / Son Güncelleme: 29 Eylül 2016 - 15:44 / Editör: Büşra Kılıç

TRABZON- Trabzonlu usta öğretici Fatma Tomar, tarihi Alacahan’da yorgancılık sanatına yeniden dikkati çekmek için açtığı kurslarla gelin adaylarının çeyizlerinin vazgeçilmezi “el işlemeli yorganlar”ı farklı konseptlerde üretiyor.

Tomar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yorgancılık sanatını 30 yıl önce öğrendiğini dile getirerek, “Yorgancılık aslında Trabzon’un Maçka ilçesine ait bir sanattır. Ben de bu sanatı geçmişte her gün Maçka’ya giderek öğrendim” ifadelerini kullandı.

Yorgan sanatını yeniden canlandırmak için değişik tasarımlara yöneldiğini belirten, Tomar şöyle konuştu:

“Yorgan sanatının kullanıldığı bebek takımları, giysiler, ceketler, yelekler, mutfak ve salon takımları ürettim. Bunun dışında Karadeniz yöresinde yetişen vargit çiçeğinin desenini de yorgancılık sanatı ile birleştirerek, kına geçesi kıyafetinin üzerine tasarladık.”

Yorgancılık sanatının zor, zahmetli bir uğraş olduğunu ama severek yaptığını ifade eden Tomar, ürettiklerine kendisinden bir şeyler kattığını vurguladı.

AA