“Yorgunluk depresyonun habercisi olabilir”

Uzman Psikolog Çağla Gül, Bahar mevsiminde görülen yorgunluk ve sosyal hayattan kendi çekme isteğinin mevsimsel depresyonun habercisi olabileceğini söyledi.

Eklenme: 21 Nisan 2017 - 08:39 / Son Güncelleme: 21 Nisan 2017 - 8:39 / Editör: Büşra Kılıç

Sevcan ÇOLAK- Elazığ Fırat Gazetesi- Mevsimsel geçişler herkeste farklı ruhsal etkiler ortaya çıkarıyor. Kimileri bahar mevsiminin getirdiği güneşli havalarda yeni bir güne enerji dolu başlarken, kimileri ise halsiz, bitkin ve her şeye çabuk öfkelenme gibi belirtiler gösterip depresyona girebiliyor.Uzman Psikolog Çağla Gül, Geçiş mevsimlerinde ortaya çıkan bir depresyon biçimi olan mevsimsel depresyon ve nedenleri ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Gül, sorularımızı şu yanıtları verdi:

Mevsimsel depresyon nedir?

‘GEÇİŞ MEVSİMLERİNDE GÖRÜLEN DEPRESYON BİÇİMİ’

Bahar mevsimine geçerken günlerin uzaması veya kısalmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir depresyon biçimidir. Daha çok sonbahar ve kış mevsimlerinde mevsimsel depresyonda artış görülür. Ancak yaz ve kış mevsimine girerken de görebiliyor. Mevsimsel depresyonun sonbahar ve kış aylarında güneş ışınlarının azalmasıyla ilişkili olduğu bilinmektedir. Depresyondaki artış bilimsel olarak karanlık sebebi ile beyindeki melatonin hormonun artmasıyla açıklanabilir. Melatonin uykuyla bağlantılı doğal bir hormondur. Karanlıkta veya gündüzler kısaldığında vücut büyük miktarlarda melatonin üretir ve bu yüksek düzeydeki melatonin insanda uykuya meyil, rehavet ve uyuşukluğa neden olur.

Mevsimsel depresyonun belirtileri nelerdir?

‘ÇEŞİTLİ BELİRTİLERLE ORTAYA ÇIKIYOR’

Mevsimsel depresyon birçok belirtiyle karşımıza çıkabilir. Bu belirtiler; yataktan çıkmak istememek, kötümserlik, cinsel dürtülerde azalma, enerji kaybı, umutsuzluk, iştahta azalma veya artma, sosyal hayattan kendini geri çekme, aşırı uyku, yorgunluk, halsizlik, öfkede artış gibi durumlarla kendini gösterebilir.

Mevsimsel depresyonun hangi nedenlere bağlı olarak görülür?

‘ÇEVRESEL OLAYLAR TETİKLEYİCİSİ OLUYOR’

Duygu durumundaki değişim bilimsel olarak biyolojik olarak açıklanabildiği gibi çevresel ve sosyal olaylarla da ilişkilendirilebilir. Özellikle sonbahar döneminde yaz aylarından çıkmış olmak, tatilin bitmesi, okulların açılması, aileler için yeni dönem masrafları, tayin atamalarının yoğun oluşu, il değişiklikleri, sorumluluğun artması gibi çevresel olaylar mevsimsel depresyonu tetikler.

Bu sorun kadınlarda mı yoksa erkeklerde mi daha fazla görülüyor?

‘KADINLARDA 4 KAT DAHA FAZLA GÖRÜLMEKTE’

Mevsimsel depresyon toplumda %5-6 oranındadır. Mevsimsel depresyon kadınlarda erkeklere oranla 4 kat daha fazla görülmektedir. Ailesinde ya da yakın akrabasında depresyon öyküsü olan bireyler daha yatkınlardır. Aslında herkes mevsim değişikliklerinden herkes etkilenir ancak bu duygu değişimleri 1-2 haftadan daha fazla sürüyorsa, kişinin işlevselliğini, çalışma hayatını ve performansını bozuyorsa mutlaka bir uzmana başvurmalıdır.

Birey kendisinde mevsimsel depresyonun olduğunu fark ettiğinde neler yapmalıdır ve tedavisi nasıl yapılıyor?

Kişinin kendisini iyi hissetmesine sebep olan her türlü aktivite tedavi edicidir. Mevsimsel depresyon döneminde kişi yalnız kalmamaya dikkat etmelidir, vakit geçirilmekten zevk alınan kişilerle sıkça vakit geçirilmelidir. Kişi bu dönemde hobilerini ağırlık verebilir, zamanı iyi değerlendirmek boş kalmamak işe yarayabilir. Endorfin hormonun arttırmak için düzenli spor yapmak ve sağlıklı beslenmek gerekir. Özellikle bayanlar için kendilerini iyi hissettikleri kıyafetler giymek, bakımlı olmak ve sosyalleşmek tedavi edicidir. Depresyonun daha ağır hissettiği durumlarda uzmanlarca ilaç tedavisi, fototerapi tedavileri uygulanmaktadır.