Yunanistan’ın yeni Başbakanı Aleksis Çipras oldu

Yunanistan’da dün yapılan erken seçimlerde birinci gelen Radikal Sol İttifak (Syriza) lideri Aleksis Çipras, Yunanistan’ın yeni başbakanı olarak göreve başladı.ATİNA Yunanistan’da dün yapılan erken seçimlerde birinci gelen Radikal Sol İttifak (Syriza) lideri Aleksis Çipras, Yunanistan’ın yeni başbakanı olarak göreve başladı. Hükümeti kurma yetkisini almak üzere bugün Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas’ı ziyaret eden Çipras, parlamentoda çoğunluğu sağladığı […]

Eklenme: 26 Ocak 2015 - 18:25 / Son Güncelleme: 26 Ocak 2015 - 18:25 / Editör: BIK

Yunanistan’da dün yapılan erken seçimlerde birinci gelen Radikal Sol İttifak (Syriza) lideri Aleksis Çipras, Yunanistan’ın yeni başbakanı olarak göreve başladı.ATİNA

Yunanistan’da dün yapılan erken seçimlerde birinci gelen Radikal Sol İttifak (Syriza) lideri Aleksis Çipras, Yunanistan’ın yeni başbakanı olarak göreve başladı.

Hükümeti kurma yetkisini almak üzere bugün Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas’ı ziyaret eden Çipras, parlamentoda çoğunluğu sağladığı için Papulyas’ın huzurunda yemin ederek başbakanlık görevine başladı.

Aleksis Çipras, Yunan Kilisesi temsilcilerinden kimsenin katılmadığı törenin ardından yaptığı açıklamada, “Süreci hızlandırmamız lazım çünkü hükümetin yolu yokuş” dedi.

Az sayıda kişinin katıldığı yemin töreninde Çipras’a yakın çalışma arkadaşlarından olan ve yarın açıklanacak kabinede önemli görevler üstlenmesi beklenen Nikos Pappas ve Panos Skurletis eşlik etti.

Dini tören istemedi

Alınan bilgiye göre, Çipras, cumhurbaşkanlığındaki yemin töreni öncesinde Yunanistan Başpiskoposu Yeronimos’u ziyaret ederek, dini tören yapılmayacağını bildirdi. Bu nedenle Yeoronimos’a cumhurbaşkanlığındaki törene gelmesine gerek olmadığını söyleyen Çipras’ın, Syriza iktidarında devlet ile kilise arasındaki ilişkilerin her zamankinden daha iyi olacağı taahhüdünde bulunduğu öğrenildi.

Aleksis Çipras, yemin töreninin ardından Kesariani semtinde iç savaş sırasında infaz edilen komünistlerin anısına dikilen anıtı ziyaret ederek, bir demet kırmızı gül bıraktı.

Bu arada, Başbakanlık’taki devir teslim töreninin eski Başbakan Andonis Samaras ve Çipras’ın katılımı olmadan, iki liderin siyasi büro müdürleri düzeyinde yapıldığı bildirildi.

Başbakan Çipras’ın, koalisyon hükümetine destek vermesi için akşam saatlerinde de Potami Partisi lideri Stavros Theodorakis ile biraya geleceği belirtildi.

Yunan medyasına yansıyan haberlerde ise Syriza’nın yarın açıklanması beklenen kabinesinde bakanlıkların sayısını azaltacağı ve cumhurbaşkanı seçimi için Yunanistan’ın Avrupa Komisyonu’ndaki temsilcisi Dimitris Avramopulos’u ya da eski başbakanlardan Kostas Karamanlis’i aday göstereceği ileri sürüldü.

Muhabir: Mehmet Hatipoğlu, Ali Öztürk

MFK

dream that i cheated on my boyfriend gpatterson.com i cheated on my boyfriend quotes
women wanting to cheat my wife cheated on me now what do i do i cheated on my wife now what
cheat women what makes married men cheat cheat women