Zabıtadan şefkatle ikna

Dilencilere göz açtırmayan Antalya Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri, kendi çocukları tarafından dilenciliğe zorlandığı iddia edilen yaşlı bir kadını şefkatle ikna etmeye çalıştı.

Eklenme: 20 Eylül 2016 - 09:00 / Son Güncelleme: 20 Eylül 2016 - 9:00 / Editör: BIK

Halil FİDAN- Akdeniz Manşet Gazetesi(Antalya)- Antalya Büyükşehir Belediyesi zabıta ekiplerinin dilencilerle mücadelesi aralıksız sürerken, ekipler bu kapsamda her türlü yol ve yönteme başvuruyor. Zabıta ekipleri, turizmin başkenti Antalya’da artış gösteren dilenciler hakkında yasal işlem yaparken, bir yandan da halkı bilinçlendirmek için sokak sokak gezerek afiş dağıtıyor. Ekipler, insanların duygularını istismar ederek para isteyen dilencilere karşı vatandaşı  ‘Lütfen Vicdanlarımızı Sömüren Dilencilere Para Vermeyelim’ yazılı broşürlerle bilgilendiriyor.

Yaşlı kadını ikna etmeye çalıştılar

Bu yöntemlerle de yetinmeyen zabıta ekipleri, dilencilik yapanları ikna etmeye çalışarak da onları bu yoldan vazgeçirmeye çalışıyor. Muratpaşa ilçesi Yeşilbahçe Mahallesi’nde bir cami kenarında dilencilik yapan, 75 ile 85 yaşları arasında olduğu tahmin edilen ve isminin Zeynep olduğu öğrenilen yaşlı teyzeyi ikna etmek için yanına yaklaşan zabıta ekipleri önce yaşlı kadınla sohbet etmeye çalışıyor.

Çocukları dilendiriyor iddiası

“Zeynep teyze neden dilencilik yapıyorsun” diyen kadın zabıta görevlisine yaşlı kadının verdiği ilk tepki, “Çekme, neden çekiyorsun. Tamam, daha yapmayacağım” oluyor. “Buraya neyle geliyorsun” sorusuna ise “Arabayla geliyorum, dolmuşla geliyorum” diyen yaşlı kadın sonra oradan uzaklaşıyor. Çevredeki vatandaş ve esnaf ise, yaşlı kadının çocukları tarafından dilenciliğe zorlandığını, önceleri taksiyle getirildiğini ve cami yanında oturarak dilendiğini, şimdi ise otobüsle geldiğini iddia etti.