Zam geri alındı ama protestocular geri adım atmadı!

Fransız hükümetinin zamlar konusunda geri adım atmasına rağmen, Sarı Yelekliler’in tatmin olmadığını ve gösterilere devam edeceği açıklandı. İçişleri Bakanlığı da yeni protestolar öncesinde emniyet güçlerine takviye yapılması kararı aldı.

Eklenme: 5 Aralık 2018 - 17:47 / Son Güncelleme: 5 Aralık 2018 - 17:47 / Editör: Ferhat Esnek

Fransa’da Sarı Yelekliler’in ülke genelinde düzenlediği protesto gösterileri ve başkent Paris’ta hafta sonunda çıkan olayların ardından Fransız hükümeti geri adım atmasına rağmen, göstericiler eylemlerini sürdüreceklerini duyurdu.

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, televizyondan yayınlanan konuşmasında, benzin ve dizel akaryakıta planlandığı gibi Ocak ayında zam yapılmayacağını açıkladı. Zam planları altı ay için askıya alındı. Başbakan Philippe, elektrik ve gaz fiyatlarının da kış ayları boyunca artırılmayacağını ve araçlarda zorunlu olacak yeni teknik muayene planlarının da altı ay için ertelendiğini belirtti.

Philippe, “hiçbir verginin ulusun birliğinin tehlikeye girmesi için mazaret olmayacağını” vurguladı. “Avrupa’daki en yüksek verginin” Fransa’da olduğunu söyleyen Başbakan Philippe, vergiler ve kamu giderleri konusunda bir tartışma başlatmak istediklerini ifade etti.

Başbakan Philippe, göstericilerin talep ettiği vergi indiriminin ise mümkün olmadığını belirterek, “eğer vergilerde indirim yaparsak, harcamalarımızı da azaltmamız gerekir” dedi.

“Fransızlar kırıntı değil, ekmeğin tamamını istiyor”
Ancak hükümetin geri adım atması göstericileri tatmin etmedi. Ülkenin bazı bölgelerinde protesto gösterilerine devam edildi. Fransız Haber Ajansı’na (AFP) konuşan Sarı Yeleklilerin bir temsilcisi “Fransızlar kırıntı değil, ekmeğin tamamını istiyor” sözleriyle tepkisini dile getirdi. Bordeaux kentindeki gösterilere katılan aktivist bir kadın ise “hiç de memnun değiliz” şeklinde konuştu. Göstericiler adına konuşan bir diğer temsilci ise haysiyetli bir hayat sürdürebilmek için vergilerde kapsamlı bir şekilde indirim yapılmasını, emekli maaşları ile asgari ücretlerin artırılmasını talep etti.

Sarı Yelekliler hareketinden Eric Drouet ise BFMTV’ye yaptığı açıklamada, gerçek bir değişim sağlanana kadar gösterilere devam edeceklerini vurguladı.