Zamanın İhtiyaçları Günümüzün Süs Eşyası Haline Geldi

Eskiden önemli anlarda sevdiklerimize, ailemize gönderilen kartpostallar, mektuplar artık süs eşyası olarak kullanılıyor. 

Eklenme: 5 Aralık 2018 - 09:59 / Son Güncelleme: 5 Aralık 2018 - 10:17 / Editör: Mevlüt Çiftçi

Zamanın en önemli ihtiyaçlarından birisi olan mektup ve kartpostallar, uzaktaki sevdiklerimizle hasret gidermenin en güzel ve anlamlı yoluydu. Tabi teknoloji geliştikçe bu güzellik yok oldu. Şimdi uzaktakilerden gelen haber, arama ya da mesaj insanları pekte heyecanlandırmaz hale geldi. Ancak o günler mazi şekilde kalan eşyalarla hatırlanabiliyor. Tabi kaç yıl da bilinecek.

YENİ NESİLE YETİŞEMEDİ

Özellikle bayramlarda veya askerler ailelerinde ya da sevdiğine güzel bir şekilde hatırladığını ve gününü kutlamak için resimli kartpostallardan gönderirlerdi. Tabi o kadar değerli ki bu kartpostallar önemli bir belge gibi duvarlarda çerçeveletilerek asılırdı. Ancak bu değerli eşyalar bu gün yeni nesil tarafından bilinmiyor bile. Çok nadir olarak süs eşyası olarak kullanılan bu eşyalar artık alıcı bile bulamaz hale geliyor. Sahaflarda son yolculuğuna uğurlanmaya hazırlanıyor.

MAZİ MAZİDE KALIYOR

Nostaljinin nostalji olduğu bir döneme gelindiğini ifade eden Sahaf Nizamettin Korucu, sahaf ve koleksiyoncuların süsü haline gelen kartpostallar, üzerlerinde taşıdığı mesajlarla da insanlara duygusal anlar yaşatabileceğini aktardı. Sahaf Nizamettin Korucu, “İnsanların mutlu günlerinde birbirlerine posta yoluyla gönderdikleri kartpostallar vardı. Kendi el yazılarıyla bin bir çeşit kartpostalları, duygularını dökerek sevdiklerine gönderirlerdi. Özellikle dini bayramlarda postanelerin önü şenlik havasına bürünürdü. Her yaştan insanları kartpostal tezgâhlarında kartpostal seçtiğini görürdünüz. Her kesime hitap eden kartpostallar boyutlarına uygun zarflarla beraber satılırdı. Hemen yanı başındaki postanenden pul alınır, dil ile ıslatılarak ve zarfın üzerine yapıştırılırdı.” Diye o güzel günleri hatırlattı.

NEREDE O GÜNLER

O tatlı telaşa değinen Korucu, “Bu kartpostal çeşitleri tabiat manzaraları, sevgili-şehir görüntüleri ve güzel sözlerden oluşurdu. Bu arada ünlü, sevilen artist- aktrist kartpostallarını da anmadan geçmeyelim. Masraflı ve zahmetli bu aktivite insanlara değer görme ve değer verme mutluluğunu yaşatıyordu. Bayramlar yaklaştıkça bu tatlı telaş 7’den 77’ye, anneden evladına, evladından annesine, askerden nişanlısına, nişanlısından askere ve daha birçok kesim arasında harika bir iletişim aracıydı.” Diye konuştu.

SUÇLU TEKNOLOJİ

Teknolojinin geçmişi nasıl öldürdüğüne dikkat çeken Sahaf Korucu, “Günümüzde bu geleneğin yaşadığını maalesef söyleyemiyoruz. İnternet ve akıllı telefon çağının insanları bu mutluluktan mahrum ettiğini söylemek durumundayız. Kartpostallar artık sahafların oyma ceviz işlemeli küçük çekmelerinin süsü oldular. Genç üniversite öğrencilerimizde olmasa kimsenin yüzüne bakmadığı karton fotoğraflardan öteye geçemeyecektir. Öğrenci kesiminin en çok alaka duyduğu kartpostal çeşitleri olsa da, arkalarındaki yazılar onlara hiç yaşamadıkları güzel insani duyguları yaşatmaktadır.” dedi.

MİLLETİN SESİ GAZETESİ