Zeytinde verim için şans

Edremit Ziraat Odası Başkan Vekili Ali Yılmaz Diker; Zeytin hasadında üreticiye hasatta kolaylık olsun diye profesyonel hasat makinesi getirdiklerini, üye kaydı olan, 5 dönümden fazla zeytinliğe sahip, oda aidatlarını düzenli ödeyen üyelere kefil göstermek şartıyla 2 yıl vadeye makine verdiklerini söyledi.

Eklenme: 13 Ekim 2016 - 15:30 / Son Güncelleme: 13 Ekim 2016 - 15:30 / Editör: Büşra Kılıç

Fatih Emrah ERDOĞAN- Memleket Gazetesi(Balıkesir)- Zeytin hasadında maliyeti en aza indirmek ve üreticiye kolaylık sağlamak amacıyla, Edremit Ziraat Odası Zeytin Hasat Makinesini 2 yıl vade ile oda üyelerine satıyor. Daha önceki yıllarda da bu satışı yaptıklarını söyleyen Diker; “ Bu yıl hasat öncesi 13 üyemize 2 yıl vade ile satış gerçekleştirdik. Daha önceki yıllarda dahil olmak üzere toplam 150 adet zeytin hasadı için makine verdik. Yer akülü olan makinenin fiyatı 4 bin 600 lira, sırt akülü olan makine ise 8 bin 600 liradır. Ziraat Odamıza üye kaydı olan, 5 dönümden fazla zeytinliğe sahip, oda aidatlarını düzenli ödeyen üyelere kefil göstermek şartıyla 2 yıl vadeye bu makineleri veriyoruz.İşçi bulma sıkıntısı, işçiler ile yaşanması olası olan sorunları en aza indirme açısından çok güzel makineler olan zeytin hasat makineleri ultra hafif ve olağan üstü kullanışlılık sunan bir ürün. Bu makine ile elle toplamaya kıyasla 4 ila 8 kat hızlı hasat toplanabiliyor. Ağacı silkeler ancak dalları tahrip etmez” diye konuştu.

Edremit Ziraat Odası Başkan Vekili Ali Yılmaz Diker, Zeytin silkme makinesinin ağaç ve bir sonraki hasadın meyvelerini verecek olan sürgünler elle yapılan hasada göre daha iyi korunduğunun altını çizerek şunları söyledi. “ Bir makine ile 7-8 çuval zeytin toplanırken elle toplanan çuval sayısı bunun yarısıdır. Ayrıca makinenin sabit modeli yani yer akülü olanı 2,5 kg, teleskopik modeli ise 3,2 kg’dır. Zeytinler bu makine sayesinde el değmeden ağaçtan düşecek. Bu sayede ne ağacınız ne de zeytinleriniz zarar görmeyecek. Bu sayede bir sonraki sezonlarda dallarda bulunan yaralardan dolayı verimde azalma engellenmiş olacak” dedi.