Zeytinlik düzenlemesi tasarıdan çıkarıldı

Üretim Reformu Tasarısı’nın komisyona çekilen zeytinlikler ile ilgili hükümlerinin tasarıdan çıkarılması için AK Parti CHP ve MHP ortak önerge verdi. Oylamanın ardından ilgili madde tasarıdan çıkarıldı.

Eklenme: 13 Haziran 2017 - 16:14 / Son Güncelleme: 13 Haziran 2017 - 17:31 / Editör: Ferhat Esnek

Toplanan Sanayi Komisyonu Başkanı AK Parti milletvekili Ziya Altunyaldız, “Çoğulcu demokratik bir anlayışla tüm kesimlerin görüşlerini aldık ve 3 parti grubu da uzlaşı temin ettik. Sonuç olarak zeytinlik maddesinin üretim reform tasarısından çıkarılması kararı aldık” dedi.

ÖZLÜ: REDDETMEKLE SORUN ÇÖZÜLMÜYOR, ZEYTİNLİK SAHASIYLA İLGİLİ MEKANİZMAYA İHTİYAÇ VAR
Kararı değerlendiren Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Reddetmekle sorun çözülmüyor. Türkiye’de zeytinlik sahası tanımı ve zeytinlik sahalarıyla ilgili mekanizmaya ihtiyaç var. Bu ihtiyaç giderilmediği sürece bu yasa bundan sonra da 7 defa 17 defa 27 defa gelebilir. Dönmüyor desek de dünya dönüyor” dedi.

Özlü önceki açıklamasında “Bir tek zeytin ağacının kesileceğini bilsem bu yasayı çekerim” demişti.

Zeytin alanlarıyla ilgili tartışma yaratan madde, zeytinlik sahalarla ilgili koruma kurulu oluşturulması ve ‘kamu yararı’ kararı alınmış yatırımlar için bu sahalarda yatırım yapılmasının alternatif alan bulunmaması ve kurulun uygun görmesi şartı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı iznine tabi tutulmasını öngörüyordu.