“Zeytinyağı pahalı bir ürün değil, değerli bir üründür”

Fatih Emrah ERDOĞAN- Memleket Gazetesi(Balıkesir)- Zeytincilikte esas olanın üretici olduğunu vurgulayan Çetin, üreticinin yok olması durumunda zeytinyağı diye bir şey olmayacağını söyledi. Çetin, önümüzdeki kongre sürecinde de aday olmayı düşünmediğini ve vaktini ailesine ayırmayı planladığını vurguladı. BALIKESİR’İn Edremit ilçesi Ziraat Odası’nda basın mensuplarıyla buluşan TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Başkanı Cahit Çetin […]

Eklenme: 17 Ekim 2016 - 08:53 / Son Güncelleme: 17 Ekim 2016 - 8:53 / Editör: Büşra Kılıç

Fatih Emrah ERDOĞAN- Memleket Gazetesi(Balıkesir)- Zeytincilikte esas olanın üretici olduğunu vurgulayan Çetin, üreticinin yok olması durumunda zeytinyağı diye bir şey olmayacağını söyledi. Çetin, önümüzdeki kongre sürecinde de aday olmayı düşünmediğini ve vaktini ailesine ayırmayı planladığını vurguladı.

BALIKESİR’İn Edremit ilçesi Ziraat Odası’nda basın mensuplarıyla buluşan TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Başkanı Cahit Çetin açıklamalarda bulundu. Çetin; çiftçinin dik durması gerektiği belirterek, zeytin üreticisinin ürettiği üründen emin olması gerektiğini söyledi. Zeytin üreticisinin fiyat konusunda panik yapmamasını söyleyen Çetin; “Şu unutulmamalı. Zeytin ekonomisinde esas olan üreticidir. Çiftçinin üretme heyecanı yok edilirse zeytinyağı yok olur gider. Kimse çiftçinin sabrını zorlamasın. TARİŞ olarak bizler zeytinyağı fiyatını açıklamayacağız. Avans olarak fiyatlandırmayı düşünüyoruz. Üretici kaygılanmasın. Her şey yoluna girecektir. Şu an çiftçinin dik durma zamanıdır. Zeytinyağı konusunda Avrupa ne yapıyorsa, Türkiye’de onu yapmalı. Bizim üretici bu sisteme lazımdır. Devlet uygun prim verirse stokçuluğunda önüne geçilecektir. Fiyat konusunda hep günah keçisi çiftçi tutuluyor. Her şeyi çiftçiden beklememek lazım. Bir defa çiftçiyi suçlamaktan vazgeçmek gerekmektedir. Zeytinyağı pahalı bir ürün değil, değerli bir üründür. Bu konuya buradan bakmak lazım. Devletin görevini çiftçiden istemek haksızlıktır. Fiyat dengelenene kadar çiftçimizin devlet desteğine ihtiyacı vardır” diye konuştu.

“30 yıldır işin başındayım”

30 yıldır çiftçinin sorunlarına çözüm bulmak için görev yaptığını kaydeden Çetin, Zeytin ve zeytinyağı sektöründe sıkıntıların bitmediğini söyledi. 30 yıldır bu işin başında olduğunu ancak 5 ay sonra görevini bırakmayı düşündüğünü belirten Çetin, ailesine vakit ayıracağını söyledi. Çetin, “Bizden sonra gelecek olan arkadaşların; biz bir yaptıysak, onların bin yapması lazım. Yaşım 76 oldu. Artık kalan zamanımı aileme ayırmak istiyorum. Bu bir bayrak yarışıdır, ardından gelecek kişileri bu bayrağı alıp hedeflerine koşmalıdırlar. Ben çiftçilerin hizmetinde 30 yıl amatörce görev yaptım. Bu zamana kadar hiç politikanın içinde yer almadım. Kamuoyunun, çiftçilerin ve basının takdiri benim için çok önemlidir. TARİŞ olarak bizler zeytinyağının ve zeytinciliğin sorunlarını, çiftçinin kazanç seviyesini makul şekilde tutmaya çalıştık” dedi.