214 milyar lira israf yüzünden çöpe gidiyor

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’ndan edinilen bilgilere göre ülkemizde bir yılda 214 milyar liralık gıda israfı yapılıyor.

Eklenme: 10 Ocak 2017 - 10:56 / Son Güncelleme: 10 Ocak 2017 - 10:56 / Editör: Büşra Kılıç

Sultan YILDIRIM- Ticari Hayat Gazetesi- Dünyada gıda israfı her geçen gün daha artıyor. Gıda israfı Türkiye ve dünyada ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Dünya üzerinde her yıl 800 milyar dolar, Türkiye’de ise 214 milyar lira israf yüzünden çöpe gidiyor.

‘Gıda üretiminin yüzde 60-70’leri görmesi gerekiyor’

2050 yılına gelindiğinde dünya nüfusunun 9 milyar olacağı tahmin edilirken, artan nüfusu beslemek için gıda üretiminin yüzde 60-70 oranında artış göstermesi gerekiyor.

Günde 4,9 milyon ekmek çöpe gidiyor

Türkiye’de günde 4,9 milyon adet ekmek çöpe gidiyor. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’ndan edinilen bilgilere göre ülkemizde yılda 214 milyar liralık gıda israfı yapılıyor. Bu para ile ülkemizde 171 bin okul veya 11 bin hastane yapılabileceği bildiriliyor.

Özellikle lüks restaurantlar ve her şey dahil otellerde yapılan gıda israfının ciddi boyutlara ulaştığı belirtiliyor.

Avrupa 22 milyon ton yiyeceği çöpe atıyor

Avrupa ülkeleri yılda 22 milyon ton yiyeceği çöpe atıyor. Fransa hükümeti bu israfı önlemek için gıda maddelerinin çöpe atılmasını yasakladı. Karara göre, son kullanma tarihi geçen gıda mamullerinin hibe edilmesi ya da yeniden değerlendirilmesi mecburi hale getirildi. Satılmayan gıda maddeleri ise ücretsiz olarak ihtiyaç sahiplerine veriliyor.

Türkiye’de, her yıl 1,7 milyar ekmek, 18 milyon ton meyve ve sebze çöpe atılıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’de, her yıl 1,7 milyar ekmek, 18 milyon ton meyve ve sebze çöpe atıldığı bildirildi. Gıda israfının toplam miktarı ise 214 milyar lira olarak belirtildi.

Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından açıklanan bilgilere göre ülkemizdeki israfın ekonomik boyutu şöyle:
“Araştırmaya göre kişi başı ekmek israfı günlük 20 gr’dır. Bu miktar az gibi gözükse de ülke nüfusu göz önünde bulundurulduğunda israfın yıllık ekonomik boyutu, ekmeğin 2,80 TL olan kg birim fiyatından hareketle 1,5 milyar TL’dir.

Bir yılda israf edilen ekmeğin parasal karşılığı ile: 104 bin aile (5 kişilik) bir yıl boyunca yoksulluk sınırında geçinebilmekte, 162 bin asgari ücretli kişi bir yıl boyunca geçinebilmekte, 460 bin üniversite öğrencisine 12 ay boyunca aylık 280 TL burs verilebilmektedir.

Ya da; 100 yataklı 80 hastane, yıllık 500 bin yolcu kapasiteli 18 havaalanı, 16 derslikli 500 okul, 300 öğrenci kapasiteli 250 yurt, 500 kilometrelik bölünmüş yol gibi hizmetlerden herhangi biri yapılabilmektedir.

Ayrıca, 1 günde israf edilen 6 milyon adet ekmek, 4,7 milyon kişinin 1 günlük ekmek ihtiyacını karşılamaktadır.

Bir yılda israf edilen 2,1 milyar adet ekmek, ülkenin 23 günlük ekmek ihtiyacı kadardır.”

İsraf konusuyla ilgili olarak günümüzde gelinen nokta hakkında durumu özetleyen bir olayla karşılaşıyoruz. Ticari Hayat gazetesi olarak yaptığımız incelemede Kızılay Atatürk Bulvarı Emek İşhanı

Metro çıkışında yaşlı bir kadının yere oturmuş olduğunu görüyoruz. Biraz daha yaklaştığımızda caddenin kenarına bırakılmış olan hamburger paketindeki ve çöp torbasındaki yiyecek artıklarını çıkarıp yediğini görüyoruz. Yapmış olduğumuz gözlem sonucunda yaşlı kadının çöpe atılan yiyeceklerin arasında yenebilecek olan yiyecekleri seçerek yediğini görmemiz içimizi sızlatıyor. Belki bir yardımımız dokunur umuduyla ismini öğrenmek istiyoruz. İsmini sorunca utanıyor birden. Fark edildiğini görünce de çok utanıyor ve topladığı yiyecekleri bir poşete doldurarak hızla oradan uzaklaşıyor.

Yaşlı kadının halini görünce yapılan israfın ne kadar kötü bir şey olduğunu tekrar anlıyoruz.