Basın Hayatı 46. Sayı

Değerli Basın Hayatı Okurları

Eklenme: 12 Şubat 2018 - 16:33 / Son Güncelleme: 14 Şubat 2018 - 11:13 / Editör: Veysel Avşar

Dergimizin yeni yılda yayınlanan bu ilk sayısında, Amerika Başkanı Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyıp büyükelçilik binasını buraya taşımak istemesiyle alevlenen Kudüs meselesini kapak konusu yaptık. 1948 yılında Filistin bölgesinin küçük bir yerinde kurdurulan İsrail devleti, kâh işgallerle, kâh Araplarla girdiği savaşlarla, topraklarını sürekli genişleterek
bugün Filistin bölgesinde hakimiyeti büyük oranda ele geçirdi.

Bu durumdan yararlanarak 1980 yılında İsrail’in Kudüs’ü başkent ilan etmesi, sahip olduğu toprakları hukuk dışı yollarla elde ettiği için, Birleşmiş Milletler ve uluslararası güçler tarafından destek görmedi ve kabul edilmedi. Yeri geldiğinde kendini Birleşmiş Milletlerin de üstünde gören Amerika’nın başkanları da, birtakım siyasi mülahazalarla İsrail’in bu kararını bugüne kadar görmezden geldiler.

Geçtiğimiz Aralık ayında Amerika’nın yeni başkanı Trump’ın sümen altındaki bu kararı ortaya çıkararak uygulamaya koymak istemesi, bütün dünyada bir infial uyandırdı. Zaman zaman Kudüs meselesi basınımızda gündeme gelse de, daha çok sloganlarla hayatımıza girdiği için, tertiplenen mitinglerde ve gösterilerde yer alanların bile bu konuda fazla bilgisi olmadığını söyleyebiliriz.

Bu yüzden öncelikle Kudüs’ün tarihini, İsrail devletinin kurulmasını sağlayan arka plandaki siyasi ve ideolojik faaliyetleri, İsrail devletinin kuruluşundan bu yana yaşanan serüveni ve bütün bu olanlar karşısında İslâm ülkelerinin organize bir güç olarak yapmak istediklerini, yaptıklarını ve yapmaları gerekenleri özetleyen ve konunun uzmanları tarafından yazılan yazılara yer verdik.

***

Dijitalleşmeye yönelik çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Yakın bir gelecekte analog basının tamamen dijital ortama aktarılması durumunda yerel gazetelerimizim hazırlıksız yakalanmaması için gayretlerimizi sürdürüyoruz. Yerel gazetelerin internet haber sitelerine çağ atlatacak iki projenin tanıtımını ve istişare toplantısını Bursa, İzmir, Aydın ve Konya’da yaptık.

Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı kapsamında İşbaşı eğitim süresi Başbakan Yardımcımız Hakan Çavuşoğlu’nun desteği ve talimatıyla yeniden bir yıl olarak düzenlendi. 2018 yılında bu projeyi diğer şehirlerimize yayarak, bir önceki yıla göre daha çok katılımlı ve daha çok istihdam sağlayacak şekilde gerçekleştirmeye çalışacağız.

Gazetelerimizin internet haber sitelerinin iyileştirilmesi kapsamında 40’a yakın gazetemiz sitelerini yenilediler ve standart hale getirdiler. Önümüzdeki dönem bu sayının çok daha artacağını umuyoruz.

Buna bağlı olarak ikinci aşamada internet haber sitelerinin dijital reklam piyasasıyla entegrasyonu meselesi var ki, bu projeyle yerel basınımızın dijital reklam pastasından pay almasını sağlamak istiyoruz. Yazılı basının her geçen gün satışının azaldığı noktada budönüşüm önemli bir gelişme olacaktır.

***

Bu sayıda Genel Kurul üyemiz duayen gazeteci Engin Köklüçınar’la yapılan bir röportajımız var. Onuncu, yirminci… yıllarını dolduran yerel gazetelerimizi tanıtmaya Balıkesir Yeni Haber, Sinop Bizim Karadeniz, Zonguldak Yeni Adım ve Suruç Doğuş gazeteleri ile devam ediyoruz. İlgi gösteren kuruluşlara teşekkür ederiz. Bu onların tanınmalarına da katkı sağlayacaktır.

Bu arada 100. yaşına giren Yeni Adana’ya daha nice uzun, başarılı yıllar dileriz.

Keyifli okumalar dileğiyle…

Yakup Karaca
Basın İlan Kurumu
Genel Müdürü