Basın Hayatı 48

Değerli Basın Hayatı Okurları, Ülkemizde resmi ilanların dağıtılmasına aracılık eden Basın İlan Kurumu, 1961 yılından beri Türk basınının destekçisi olmuş bir Kurum. Sektöre katkıları son yıllarda daha da genişleyerek devam ediyor. Basın sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağının yetişmesi için İŞKUR iş birliği ile başlattığımız “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı” ile çok sayıda […]

Eklenme: 28 Mayıs 2018 - 12:00 / Son Güncelleme: 10 Mayıs 2019 - 15:30 / Editör: Ufuk Küçükyılmaz

Değerli Basın Hayatı Okurları,

Ülkemizde resmi ilanların dağıtılmasına aracılık eden Basın İlan Kurumu, 1961 yılından beri Türk basınının destekçisi olmuş bir Kurum. Sektöre katkıları son yıllarda daha da genişleyerek devam ediyor. Basın sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağının yetişmesi için İŞKUR iş birliği ile başlattığımız “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı” ile çok sayıda yeni nesil gazeteci adayının yetişmesine ve istihdamına vesile olduk. Bu eğitim programlarımız artarak devam edecek. Eğitime dair detaylı bir yazıyı dergimizde bulabilirsiniz.

İnsanlığın tarih boyunca kötü cephesinde başvurduğu tutum ve davranışlar olmuştur. Her konuda olduğu gibi habercilik de bundan nasibini almıştır. Basın tarihinin ilk yıllarından beri hep tartışma konusu olan yalan/yanlış/eksik haber üretme ve buna karşı alınan en büyük önlemlerden biri haber doğrulama (fact-checking) konusunu bu sayımızda kapağa taşıdık. Ülkemizdeki iki önemli fact-checking kuruluşunun temsilcilerinden, gazetecilerden ve akademik yazılardan faydalanarak “Haber doğrulama ölüyor mu?” başlığını dosyalaştırdık. Sadece basın sektörü için değil medyanın tüm alanlarında gazetecilik faaliyetinde bulunanlar için faydalı olacağına inanıyoruz.
Deneyimli ve başarılı gazeteci Hakan Çelik ile yaptığımız röportajın ayrıntılarında iyi bir gazeteci kendini nasıl yetiştirmeli sorusu da cevabını bulmuş oldu. Hem gazeteci, hem televizyoncu, hem de radyocu olarak medyanın birçok alanında yöneticilik dâhil birçok pozisyonda çalışmış olan Çelik, meslekte 30 yılını geride bırakırken, sorularımız doğrultusunda kendisine ve mesleğine dair bilgiler verdi.

Türkiye’de internetin hayatımıza girdiği 1993 yılından bugüne internet haberciliğinde neler yaşandı, etkileri ne oldu? vb. sorulardan hareketle Ferhat Esnek dergimize soru-cevap içerikli bir yazı hazırladı. Kişisel verilerimizin güvenliği ve Basın İlan Kurumu’nun bu konudaki ilkelerini Yalçın Atik hazırlayarak, okurlarımızın istifadesine sundu. Son iki yılda özellikle dijital dünyadaki hareketliliklere dair yayınlanan raporları değerlendiren E. Emre Kanaat dergimiz için “Dijital dünyada değişen bireyler ve medyada yansıması” konulu bir yazı yazdı. Mağara duvarlarından piramitlere, tapınaklardan makinelere ve nihayet günümüze kadar değişen, ilerleyen iletişim serüvenimizi ise Mevlüt Çiftçi kaleme aldı. Kurumumuzun faaliyet konuları arasında yer alan ve basın sektörünü yakından ilgilendiren “Cevap ve düzeltme hakkı: Tekzip” konusunu H. Selen Efe detaylı bir şekilde ele aldı.

Dergimizin, basın tarihimizin kilometre taşlarına verdiği değeri artık okurlarımız da takdir ediyor. Yeni sayımızda Mardin’de Süryanice – Türkçe yayımlanan Sabro (Umut) gazetesini, ilk basın tarihçimiz Selim Nüzhet Gerçek’i ve 80 yıllık ömrünün 60 yılını gazeteciliğe vermiş olan duayen Gürbüz Azak’ı da sayfalarımızda bulabileceksiniz.
Dergimize, dosya konularımıza ait geri dönüşlerinizi her zaman beklediğimizi hatırlatarak, teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.

Yakup Karaca
Basın İlan Kurumu
Genel Müdürü