Basın Hayatı 49

Değerli Basın Hayatı Okurları,

Eklenme: 31 Temmuz 2018 - 14:00 / Son Güncelleme: 8 Mart 2019 - 13:58 / Editör: Ufuk Küçükyılmaz

Ülkemiz, 15 Temmuz 2016 gecesi Türk Milletinin iradesine sahip çıkmasıyla bozguna uğratılan hain bir kalkışma girişimiyle karşı karşıya kalmıştı. Milletimiz, Milli Mücadele sırasında işgalci ve sömürgeci düşman kuvvetlerine karşı gösterdiği destansı direnişi bu sefer 15 Temmuz gecesi aynı güçlerle iş birliği içinde olan FETÖ/PDY mensubu hain darbecilere karşı da göstermiştir.
O gece ve sonrasında Türk basını, halkın iradesine darbe vurmak isteyen FETÖ/PDY terör örgütüne karşı, milletin birliğine ve bütünlüğüne sahip çıkmış, güzel Türkiye’mizi bataklığa sürükleyecek olan hain kalkışmanın karşısında siper olan halkı an be an bilgilendirerek görevini lâyıkıyla yapmış ve darbe girişiminin bastırılmasına gür sesiyle öncülük ederek demokrasinin yanında yer almıştır. Bu vesileyle 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında şehit olan gazeteci arkadaşlarımız başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle ve şükranla yâd ediyorum.
Bilindiği üzere dergimizde basın sektörüyle alakalı konulara, sorun ve tartışmalara yer veriyoruz. Bu kapsamda iş piyasalarını ve şüphesiz basın sektörünü de etki altına alan dijital dönüşümün istihdam boyutunu bu sayımızda ele aldık. Dijitalleşmeyle birlikte gazeteler yeni düzene uyum göstermeye çalışırken, diğer yandan da yeni nesil gazeteciler Kurumumuz tarafından düzenlenen eğitim programlarını tamamlayarak sektörde dijitalleşmeyle ilgili ihtiyacı karşılayacak şekilde istihdam edilmeye başladılar.
Basın İlan Kurumu, geliştirdiği ve uygulamaya koyduğu proje ve programlarla yazılı basın sektörümüzün dönüşümüne destek olmakta bu çerçevede başlatmış olduğu Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programlarıyla iş kayıplarının önüne geçilmesi için çaba sarf ederek, sektörün bu yöndeki çalışmalarına katkı sunmaktadır.
Tüm bu çabalarımızla birlikte çevrimiçi gazetecilik alanındaki gelişmelerin istihdama etkisini, çevrimiçi gazeteciliğin gazetecileri iş kaybına mı yoksa mesleki dönüşüme mi iteceğine dair görüşleri içeren kapsamlı bir araştırma dosyasını bu sayımızda okuyucularımızın dikkatine sunuyoruz.
Kurum olarak, İŞKUR iş birliğiyle basın sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün karşılanmasına yönelik İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli ve Samsun’da “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı”nı gerçekleştirerek çok sayıda yeni nesil gazeteci adayının yetişmesine ve istihdamına vesile olduk. Katılımcıların tamamının istihdam edilerek bunun en güzel örneğini oluşturan İzmir programına bu sayımızda ayrıca yer vermekteyiz.
Bilindiği gibi kıraathane, geleneksel hayatımızda pek de yabancı olmadığımız bir kültürel mekân kavramıdır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme getirdiği Millet Kıraathaneleri fikri, şüphesiz Türkiye’de kalabalık halk kitlelerinin kültürel ihtiyaçlarının karşılanması noktasında önemli bir adım olmuştur. Konunun önemine binaen biz de bu sayımızda kültür merkezi gibi çalışan kitap kafeler, kütüphaneler ve uygulanmaya başlayan millet kıraathanelerinin örneklerini sayfalarımıza taşıdık.
Bu sayımızda ülkemizin önde gelen duayen gazetecilerinden kalem ve kelâm üstadı Mehmed Şevket Eygi’nin konuk olduğu röportajımızla sizi zaman yolculuğuna çıkaracağız. Diğer yandan gazete kamyonlarının Anadolu yollarında yarıştığı günlerde yurdun çeşitli bölgelerindeki okurlara bir an önce gazeteleri ulaştırmak için yıllarca direksiyon sallamış kamyon şoförü Hasan Mutlu’nun anılarıyla sizleri buluşturmaya çalıştık.
Dünyanın en eski azınlık gazetesi olan Jamanak gazetesini, Türkiye’nin ilk köy gazetesi olan Güzelordu’yu, ilk bilim dergimiz: Mecmua-i Fünun’u, 63 yılı geride bırakan yerel gazetelerimizden biri olan Çankırı’da yayınlanan Doğruyol gazetesini ve mültecilere yardım konusunda diğer illerimiz için de örnek teşkil edebilecek olan Zonguldak’taki iyilik hareketini sayfalarımızda göreceksiniz.
Hayatını İslam bilim tarihine adayan ve boşluğu doldurulamayacak olan Prof. Dr. Fuat Sezgin’i 94 yaşında ebediyete uğurlamanın üzüntüsü içerisindeyiz. Basın Hayatı dergisi olarak önümüzdeki sayımızda, insanlığın yolunu İslâmla aydınlatmak için gece gündüz demeden gayret sarfetmiş olan Prof. Dr. Fuat Sezgin’e geniş yer ayırmayı planlıyor, bu vesile ile merhum hocamıza Allah’tan rahmet, kederli ailesine sabırlar diliyoruz.
Dergimize, dosya konularımıza ait geri dönüşlerinizi her zaman beklediğimizi hatırlatarak, iyi okumalar diliyorum.

Yakup Karaca
Basın İlan Kurumu
Genel Müdürü