Basın Hayatı 51

Değerli Basın Hayatı Okurları,

Eklenme: 5 Şubat 2019 - 16:47 / Son Güncelleme: 6 Şubat 2019 - 8:58 / Editör: Ufuk Küçükyılmaz

1961 yılında kurulduğunda resmi ilan ve reklamların dağıtılmasına aracılık etmekle vazifelendirilen Basın İlan Kurumu, 58 yıldır Türk basınının destekçisi olmuş, zaman içinde basınımızın gelişimi için cansuyu olma sorumluluğunu da yüklenmiştir. Türk basınının gelişimine yönelik olarak sunduğu hizmetleri, gelişen ve değişen koşullara uygun şekilde artıran Kurumumuz özellikle yerel basın için hayati önem arz eden konumunu sürdürmektedir.
Basın sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli eleman temini için İŞKUR iş birliği ile başlattığımız “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam Programı” çerçevesinde 2018 yılında önemli faaliyet ve çalışmalarımız oldu. İçinde bulunduğumuz 2019 yılında bu proje kapsamındaki faaliyet ve çalışmalarımızı Türkiye geneline yayarak, bir önceki yıla göre daha çok katılımlı ve istihdam sağlayacak şekilde gerçekleştirmeye çalışacağız.
Hepimizin bildiği gibi kamu diplomasisi bir ülkeye veya topluma yönelik önyargıların giderilmesinde büyük öneme sahiptir. Kamu diplomasisinin en önemli araçlarından ikisi olan eğitim ve medya ülke ve toplumların birbirini daha yakından tanımalarına yardımcı olmaktadır. Bu iki potansiyelin harekete geçirilmesiyle birlikte sahip olduğumuz tarihi ve kültürel birikimlerimiz ile teamüllerimizin ülkemizi dünya siyasetinde etkin bir güç konumuna getirmesinde katkısı büyük olacaktır.
Bu noktada Türkiye’nin dünyaya çevrilen yüzü olarak, Anadolu coğrafyasının kültür, bilgi ve eğitim birikimi ile tecrübesini dünyanın çeşitli ülkelerinde ve farklı noktalarında yaşayan insanlarla paylaşmada adeta bir köprü görevi üstlenen, dezenformasyon ve sahte haberlere maruz kalan ülkemizi doğru bir şekilde dünya devletlerine tanıtmada önemli görev üstlenen “Türkiye Maarif Vakfı”nı dergimizin yeni yılda yayınlanan bu ilk sayısında kapak konusu yaptık.
Basın İlan Kurumu Genel Kurulunun 28, 29 ve 30 Kasım 2018 tarihlerinde düzenlemiş olduğu toplantılarda Cumhurbaşkanlığına sunulan Resmî İlan Fiyat Tarifesi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak Resmi Gazete’nin 11 Aralık 2018 tarih ve 30622 sayılı nüshasında yayımlanmış, 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle de yürürlüğe girmiştir. Özellikle yerel gazetelerin yayın hayatlarını sürdürebilmeleri açısından büyük önem arz eden tarifenin kabulü hususundaki Cumhurbaşkanımızın göstermiş olduğu yakın alaka ve desteklerinden dolayı, tüm ilgili yayın organları adına şükranlarımızı ifade ederken basın camiamız için hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Diğer yandan, Basın İlan Kurumu Genel Kurulunun 28, 29 ve 30 Kasım 2018 tarihlerinde düzenlemiş olduğu toplantılarda Resmi İlan ve Reklamlar ile Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliği’nin bazı maddelerinde değişiklik yapılmasına da karar verilmiş olup, bu değişiklikler Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu vesileyle Yönetmeliğin değişen maddeleriyle ilgili bilgi ve değerlendirmeleri sayfalarımızda göreceksiniz.
Geçtiğimiz aylarda kendisini ebediyete uğurladığımız fotoğraflarıyla 68 yıldır zamanı durduran fotoğrafın efsane ismi Ara Güler’e dergimizde yer vermeden geçemezdik. “Bana İstanbul fotoğrafçısı diyorlar. Ama ben dünya vatandaşıyım. Dünyanın foto muhabiriyim” diyen Ara Güler’i bu vesile ile bir kere daha saygı ve rahmetle anıyoruz.
Bu sayımızın röportaj konukları objektifiyle birçok tarihi olaya şahitlik eden AA Fotoğraf Haberleri Editör Yardımcısı Erhan Sevenler ile spor medyasının deneyimli ismi AA Spor Haberleri Yayın Yönetmeni Ersin Şiyhan, sorularımız doğrultusunda kendilerine ve mesleklerine dair bilgiler verdiler.
Bu noktada deneyimli gazetecilerimize dergimizde yer vermişken dünyanın farklı coğrafyalarında, zor şartlar altında görevlerini yerine getirmekte olan medya mensuplarımız başta olmak üzere mesleki ilkelerden taviz vermeden mesleğe katkı sunan bütün gazetecilerin ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, sağlık, esenlik ve başarı dolu bir hayat diliyorum.
Reklamların klasik formatlarından çıkıp hayatımızın içine girmesinden bu yana çok zaman geçmemiştir. Çevrimiçi gazetecilikte en çok kullanılan reklam modellerinden biri olan doğal reklamla ilgili kapsamlı bir araştırma dosyasını bu sayımızda okuyucularımızın dikkatine sunuyoruz.
Bu sayımızda 80 yaşında üniversiteli olan, okumanın yaşı olmadığını herkese gösteren, mesleğinde duayenleşen Asım Demirkök’ü sayfalarımıza taşıdık. Duayen gazeteciler kadar yerel basın tarihimizin vazgeçilmezleri olan yerel gazetelerimizi de Basın Hayatı’na konuk ediyoruz. Yayınlandığı illerin fiziksel, sosyal, siyasal ve ekonomik geçmişinin her anına tanıklık eden Adapazarı Akşam Haberleri, İstikbal ve Şafak gazetelerine bu sayımızda yer verdik.
Dergimize ve dosya konularımıza geri dönüşlerinizi her zaman beklediğimizi hatırlatarak teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.