Boğaz’a nazır kitap kafe: Nevmekân Sahil

Üsküdar Belediyesi kısa bir süre önce kitap kafe formatındaki Nevmekân Sahil adlı yeri açarak insanların hizmetine sundu. Binlerce kitap, Boğaz manzaralı iki katlı kubbeli binada kültür sanat merkezi gibi işlev görecek.

Eklenme: 16 Kasım 2018 - 17:43 / Son Güncelleme: 16 Kasım 2018 - 18:02 / Editör: Arzu CİHANGİR

Nevmekân Sahil’in kütüphanesinde elli bin kitap bulunuyor. Buna ek olarak on sekiz bin adet elektronik kitap kullanıcıların hizmetine açık. Felsefe, psikoloji, hukuk, Türk ve dünya edebiyatı kitapları, ücretsiz üyelikle ödünç olarak ziyaretçilere verilebiliyor. Akıllı otomasyon sistemi sayesinde, istenen kitabı bulmak, kitapları bir kahve eşliğinde okumak, araştırma yapmak mümkün.


Nevmekân Sahil Kütüphanesi Sorumlusu Züleyha Kara’nın kütüphaneye dair verdiği bilgileri videoda bulabilirsiniz.

 

Nevmekân Sahil’in idarecileri mekana dair “Mekanı 3 Ekim’de hizmete açtık. 3 Ekim’den bu yana üç sergiye ev sahipliği yaptık. Dolayısıyla burası sadece bir kütüphane değil aynı zamanda bir sergi salonu olarak da işlev görüyor. İlk sergimiz Hikmet Barutçugil’in ebru eserlerinden oluştu. İkinci sergimizde Çinli hattat Haji Noor Deen ve Hikmet Barutçugil geleneksel Çin yazı teknikleriyle ebru sanatını bir araya getirdi. Kasım ayı başından itibaren bir ay boyunca ziyaret edilebilecek olan rahmetli Ara Güler fotoğrafları sergimizi açacağız.

Burada aynı zamanda kültür etkinlikleri de söz konusu. Sohbet ve söyleşi programlarımızda halka açık bir şekilde gerçekleşiyor. Mim Kemal Öke, Savaş Barkçın ile başlayan söyleşilerimizin devamı da gelecek.

Burası iki kattan oluşuyor. Aşağı kata genelde öğrencilerin ilgisi yoğunken üst katımızda kafe ve restoranın da olmasından kaynaklı olarak ailelerin daha çok ilgisini çekiyor. Başında uzman bir personelin olduğu çocuk oyun alanlarımız da mevcut. Yurtdışından ve yurtiçinden özellikle sergilere çok büyük ilgi oluyor.” açıklamalarında bulundu.

Haber: Arzu Cihangir

Video-kurgu: Mevlüt Çiftçi

Fotoğraf: Ufuk Küçükyılmaz