Dev Heykellerin Mimarı

Aydın’da yaşayan heykeltraş Mustafa Tunçay Aydınlı, günlerini, aylarını vererek yaptığı üç boyutlu dev heykellerle imzasını atıyor.

Eklenme: 19 Şubat 2019 - 15:17 / Son Güncelleme: 19 Şubat 2019 - 15:17 / Editör: Mevlüt Çiftçi

Üç boyutlu dev heykellerin vazgeçilmez isimlerinden Mustafa Tunçay, Marmara Üniversite Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezun olduktan sonra heykel çalışmalarını aralıksız sürdürdü. Aydın’da kendi atölyesini kurduktan sonra üç boyutlu heykeller yapmaya başladı. Yaptığı heykeller o kadar çok beğenildi ki taleplerin ardı arkası kesilmedi.

ALPARSLAN HEYKELİ, DÜNYANIN EN BÜYÜK HEYKELLERİ ARASINDA YER ALDI

Heykeltıraş Tunçay, Türkiye’de de bir ilk olan dünyanın en büyük şaha kalmış at heykelini yaptı. Şaha kalkmış at üzerinde Alpaslan heykeli, Malazgirt Meydanı’nda yerini aldı.

25 yıldır heykel sanatıyla uğraşan Tunçay, Alparslan heykelinin yapımının 8 ay sürdüğünü, 10 metre yükseklikte olduğunu vurguladı. Tunçay, “Alparslan heykeli Türkiye’de büyüklük açısından tek. Dünyadaysa en büyük heykeller arasında yer aldı. Heykel oluşturulurken 5 ton çamur kullandım. İskeletler kurularak gece gündüz çalışarak 8 ay gibi kısa sürede heykeli tamamladık. Malazgirt Meydanı’na konuldu. At figürlü heykelin bir benzeri de Makedonya’nın başkenti Üsküp’te var.“ dedi.

“ATATÜRK VE İSMET SEZGİN’İN HEYKELLERİNİ DE YAPTIM”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve eski bakanlardan merhum İsmet Sezgin’in heykellerini de yaptığını belirten Tunçay, “Heykellerin önce eskizlerini çiziyoruz. Daha sonra bire bir boyut çizimlerini hazırlıyoruz. Heykellerin ayakta kalması ve çamuru tutması için iskelet ve şasesini hazırlıyoruz. Heykellerin çamurla ağırlığı 8-9 tonu buluyor. Heykel bitip çamuru gittiğinde ağırlığı yarıya düşüyor. Atatürk’ün devasa heykelini yaptım. Aydın’ın değerlerinden olan İsmet Sezgin’in de heykelini yaptım. Adını taşıyan parktaki Afrodisias Heykeli’nin yanına dikildi.” dedi.

“DEVE HEYKELİ YAPTIM”

Çok sayıda heykel çalışması yaptığını ve sayısını hatırlayamadığını ifade eden heykeltıraş Tunçay, bir ilke daha imza attı. Kentte çok sayıda efe, incir figürlerinden oluşan heykel bulunmasına rağmen Yörük kültürünün sembolü deveyi simgeleyen herhangi bir yapının olmamasından yola çıkan Tunçay, üç aylık çalışmanın ardından gerçeğini aratmayan bir deve heykeli yaptı. Deve heykelini deve güreşlerini takip edip şampiyon develerden esinlenerek yaptığını belirten Tunçay, heykelin bir ilk olma özelliğini taşıdığını da vurguladı. Tunçay, “Aydın’da birçok heykel var. Ancak ilimiz için önemli figürlerden biri olan devenin üç boyutlu heykeli hiç yapılmamış. Sadece Aydın’da değil, Ege Bölgesi’nde deve figürü olan heykel yok. Aydın’da deve güreşleri çok ilgi görüyor. Polyester ve çamurdan üç aylık bir çalışmanın sonucunda ihtişamlı bir deve heykeli ortaya çıktı. Deveciler bile bu heykeli gördüğünde ihtişamı ve gerçek deveye benzerliği nedeniyle çok şaşırdı. Bu heykelde develerin tüylerinin kalınlığından rengine, kostümlerine kadar tüm detaylara yer verdim.” dedi.

“EFE HEYKELİ YAPIYORUM”

Heykel sanatçısı Tunçay, yeni çalışmalarını Denge gazetesine anlattı. Tunçay, Ege yöresine ait efe heykeli yaptığını belirterek “Şimdi çalışmam Ege Bölgesi’ne ait efe heykeli. Efe figürünün yanında bir de kadın figürü olacak. İki figürün arkasında ise incir yaprağı olacak. Yapılan heykeller şuan 4,5 metre boyunda. Heykellerin çamur ağırlığı 2,5 ton. Kalıbını çıkaracağız. Kalıptan sora heykel formuna kavuşacak ve ağırlığı da yarı yarıya inecek.” diye konuştu.

Yıldıray Yener-Çağlar Hatipoğlu / DENGE GAZETESİ