Doğu Ekspres Bereketi

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD)’de son 2 yıldır trenle yolculuk yapmak için önceden yerinizi ayırttırmanız gerekiyor. Aksi halde yer bulmakta güçlük çekiliyor. Doğu Ekspres seferleri başlayalı birkaç yıl oldu. Fakat doluluk oranı yüzde 100’lerde…

Eklenme: 13 Şubat 2019 - 12:09 / Son Güncelleme: 15 Şubat 2019 - 17:12 / Editör: Mevlüt Çiftçi

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD)’de son 2 yıldır trenle yolculuk yapmak için önceden yerinizi ayırttırmanız gerekiyor. Aksi halde yer bulmakta güçlük çekiliyor.

Doğu Ekspres seferleri başlayalı birkaç yıl oldu. Fakat doluluk oranı yüzde 100’lerde seyretmeyi sürdürüyor. Ankara’da harekete geçen Doğu Ekspresi Kars’a kadar manzara eşliğinde bir yolculuk imkânı sunuyor. Sadece gezip görmek için yapılan bu yolculuğun zevki için verilen para ise oldukça uygun.

Tam kapasite

TCDD Erzurum İşletmesinden alınan bilgilere göre Erzurum üzerinden yolculuk yapmak neredeyse imkansız halde. Sebep ise boş yer olmamasından kaynaklanıyor. Yaklaşık 2 haftalık zaman diliminde tam kapasite ile çalışan Doğu Ekspres son zamanlarda vagon sayısını da taleplere yetişebilmek için 2 katına çıkardı. Fakat hala tam kapasitede seferlerini sürdürüyor.

İnsanların artık tren yolculuğuna daha fazla önem verdiğini belirten TCDD Erzurum İşletme Müdürü Yunus Yeşilyurt, “Normalde eskiden yaz sezonunda demiryoluna ilgi artıyordu. Ancak bu durum Doğu ekspres ile değişti. Artık yaz kış bu doluluk oranları çok fazla. Doğu Ekspres’in güzergâhı yaz ayrı kış ayrı bir güzelliğe sahip. Durum böyle olunca insanlar Ankara’dan Kars’a veya Kars’tan Ankara’ya yolculuk yapıyor. Bu nedenle yoğun bir ilgi var.” dedi.

Yer bulmak zor

2 hafta kadar trende yer bulmanın zor olduğunu belirten Yeşilyurt, “Doğu Ekspres ile Ankara’dan Kars’a giden yolcuların yüzde 90’nı tekrar geri dönüyorlar. Durum böyle olunca Erzurum’da yolculuk yapmak, bilet bulmak hayli zorlanıyor. Önümüzdeki 10-15 gün kadar mükemmel bir yoğunluk var. İnsanlar kış mevsiminin manzarasını sömestr tatili dolayısıyla değerlendirmek istiyorlar. Yazları doğal olarak bu yoğunluk hatta safhaya çıkıyor.” diye konuştu.

Doğu Ekspres’i tercih etmenin avantajlarına değinen İşletme Müdürü Yeşilyurt, “Uçakla gideceğiniz yere çok kısa bir zamanda varabilişisiniz. Otobüsle uçağa göre daha uyguna istediğiniz yere gidebilirsiniz. Fakat Doğu Ekspres’te hem uygun fiyat, hem eşsiz manzaralar hem de eskisine göre hızlı bir yolculuk imkânı bulunuyor. Evinizdeki rahatlıkla bugün yolculuk yapabiliyorsunuz. Bu yolculuk esnasında yazı ayrı kışı ayrı güzel bir manzaraya sahip olabiliyorsunuz.” şeklinde konuştu.

Her kesimden yolcunun tren yollarını tercih ettiğini söyleyen Yeşilyurt, “Geçmişte sadece üniversite öğrencileri ve dar gelirli vatandaşlar tren yolunu tercih ediyordu. Şimdilerde bürokrat kesimden, siyasilerden kısacası her kesimden vatandaş tren yoluna ilgi duyuyor. Tren yoluna rağbet çok arttı. Ekonomik ve güvenilir olduğu için tren yolu büyük rağbet görüyor. Demiryolları cumhuriyetin ilk yılarında, büyük atılım gerçekleştirilmiş, Atatürk döneminde önemli adımlar atılmıştı. Bu günde demir yolarının gelişmesi için çalışmalar son sürat sürüyor. Yapılan çalışmalardan sonra insanlar daha kısa sürede ve daha rahat olarak, gitmek istedikleri yere gidebileceklerdir.” sözlerini kullandı.

Bugün Yolculuk yapmak isteyenler için fiyatlarda oldukça uygun. Erzurum’dan Ankara’ya yolculuk yapacak birisinin ödemesi gereken ücret 42 TL. 2 kişilik yataklı kompartımanlarda da fiyatlar oldukça uygun.

MİLLETİN SESİ