Gelişen teknoloji tabela üretimini hızlandırdı

Farklı çeşit ve boyutlarıyla karşımıza çıkan, tanıtım yapma veya tanınırlığı artırma amacıyla tercih edilen reklam tabelalarının imalatı hakkında bilgi veren Hüseyin Koçak, gelişen teknolojiyle birlikte tabela üretiminin hızlandığını belirtti.

Eklenme: 16 Nisan 2018 - 08:49 / Son Güncelleme: 16 Nisan 2018 - 9:11 / Editör: Büşra Kılıç

Seda TOLMAÇ- Ticari Hayat Gazetesi- Işıklı, Işıksız, Alüminyum, Leon, Kutu Harf gibi çeşitleriyle karşımıza çıkan tabelalar, reklam sektörünün olmazsa olmazlarından. Tanıtım yapma, tanınırlığı artırma amacıyla tercih edilen birbirinden farklı tabelalar, her dönem olduğu gibi günümüzde de cadde, sokak veya şehirlerarası yol kenarlarında karşımıza çıkıyor.
Eskiden fırça ve boya kullanılarak hazırlanan tabelalar, günümüz teknolojisinin gelişmesiyle birlikte daha kolay ve hızlı bir şekilde hazırlanır hale geldi.
Reklam sektörünün en önemli ayağından birini oluşturan ve teknolojiyle birlikte gelişen tabela imalatı hakkında bilgi veren Hüseyin Koçak, tabela imalatı sürecini anlatarak sektör hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Fırça ve boyanın yerini, bilgisayar ve makine aldı

Mesleğe, küçük yaşlarda başladığını söyleyen Hüseyin Koçak, “Tabelacılık baba mesleği. Ben de küçük yaşlardan itibaren bu mesleği hem babamdan hem de diğer ustalardan öğrenerek yetiştim.” dedi.

Sektörün oldukça geliştiğinden söz eden Koçak, eskiden el ustalığıyla fırça ve boya kullanılarak sac levha üzerine yapılan tabelaların yerini, bilgisayar ve makinelerle istenilen ürün üzerine yapılan tabelaların aldığını söyledi.

Günümüzde her üründen tabela yapıldığını belirten Koçak, “Mesela eskiden suya dayanıklı ahşap tabela bulamazdık. Ama artık ahşap tabelalar keşfedildi. Ahşaptan tabelalar bulunur ve yapılır hale geldi.” diye konuştu.

Gelişen teknoloji üretimi hızlandırdı

Tabelacığın ve tabela yapım aşamalarının değişim ve gelişim sürecini anlatan Koçak, önceden sadece ‘sac levha’ üzerine tabela yapıldığını ifade ederek, daha sonra şablon sistemine geçildiğini dile getirdi.

Koçak, şablon sisteminde oluşturulan tabelaların, bir kâğıt üzerine çizilen şablonların bıçakla kesilip yazıların boş kaldığı yerlerin boyanarak elde edilmesiyle meydana geldiğini söyledi.
Şablon tekniğinin hala devam ettiğini dile getiren, ancak günümüzde bilgisayarlar ve teknolojiyle birlikte gelişen makinelerin bu işte öne çıktığını vurgulayan Koçak, ‘Plotter’ adı verilen, bilgisayar ortamında yaratılan çizim ve grafikleri basmada kullanılan çıktı aygıtının sektörde yer ettiğine değindi.

Tabelalar modernize oldu

“Eskiden ustaların elle çizdiği karakterleri, artık bilgisayarlar yapıyor. Plotter, bilgisayarda verilen karakterleri çıkartıyor.” diyen Koçak, teknolojinin gelişmesiyle, tabelaların da modernize olduğunu belirtti.

Plotter’ın gelişmesiyle folyo ve yapışkanlı-renkli stickerların ortaya çıktığını ifade eden Koçak, “Folyolar, istenilen karakter ve renklerde kesiliyor, yapıştırılıp tabela haline getirilebiliyor.” diyerek, gelişen teknolojinin üretimi de hızlandırdığını, önceden bir haftada elde edilen tabelanın artık bir günde hatta bir saatte hazırlanabildiğini söyledi.

Şu anki tabelalarda ‘Led’ kullanımının yaygınlaştığını belirten Koçak, aydınlatmanın %90’ının ledlerle sağlandığından söz ederek, “Led’lerde geçiş dönemindeyiz aslında. Led, ortalama 8-10 yıldır kullanıyor ama kalitesi önceleri çok kötüydü. Şu an bu sorun çözüldü. Artık ledlerde bozulma oranı düşük. Maliyet açısından yüksek, ama buna göre harcadığı enerji daha düşük.” ifadelerini kullandı.

Yaşanan fiyat artışları elde edilen karı düşürdü

Koçak, sektörü genel itibariyle değerlendirerek, sektörde kullanılan malzemelerin fiyatında dolar kurunun yükselmesiyle son zamanlarda artış yaşandığını dile getirerek, dolar kuruna gelen artış ve malzemeye gelen zammın fiyatları artırdığı ve bazı malzemelerde %100’e varan artışların meydana geldiğini söyledi.
Yaşanan artışları müşteriye tamamen yansıtılamayacağından söz eden Koçak, işin çok, ama kâr marjının düşük olduğunu, yapılan işlerden elde edilen kârın düştüğünü belirtti.

Önemli olan püf noktaları bilerek doğru bir iş ortaya çıkarmak

Sektörde yaşanan eleman sıkıntısına da değinen Koçak, piyasada iş arayan ve yetiştirilen elemanların olduğunu, ancak bu elemanların birkaç ay içinde işi öğrendiğini düşünerek usta maaşı talep ettiğinden söz ederek, “Bu iş altı ayda usta olunacak bir iş değil. Biz ortalama 15-20 yılda yetiştik. Ve bugün hala yeni şeyler öğreniyor, tecrübe kazanıyoruz. İşin püf noktaları var ve önemli olan bu püf noktalarla doğru bir iş ortaya çıkarabilmek.” dedi.

“Branda kaç yılda solar, bir Avrupa brandanın güneşe dayanıklılık süresi ne kadardır. Bunlar, kaç yılda çürür? Bunları bilmek gerekli.” diyen Koçak, “Bir alüminyum malzeme kullanıyorsunuz mesela. Kalınlığına göre malzeme kaç metreden sonra eğilir, malzemelerin dayanıklılık süresi nedir gibi işin püf noktalarını bilmeli ve bu noktalara göre doğru bir iş çıkarmalısınız.” şeklinde konuştu.

Tabelalara belli standartlar getirilmeli

Yeni kurulan her işletmenin reklama ihtiyacı olduğunu ve bu reklamı da tabelalarla etkili bir şekilde karşılamaya çalıştıklarını belirten Koçak, eskiye göre daha büyük tabelaların olduğunu, ancak bununla birlikte ortaya ‘tabela kirliliği’ sorununun çıktığını söyledi.

Oluşturulan tabelaların görüntü kirliliğine yol açmaması için tabelalara belli bir standarttın getirilmesi gerektiğinden söz eden Koçak, “Mesela Ankara’nın Beypazarı ilçesinde tabelaların %90’ı ahşap görünümlü olup üzeri ‘altın renkli’ şeklinde bir standartta sahip. Diş hekimlerinde de benzeri standartlar var. Ölçü olarak büyük tabelalar yapamıyorlar.” dedi.

Koçak, tabelalara getirilecek ölçü, şekil gibi standartların tabela kirliliğini önleyebileceğinden söz etti.