İstanbul’a kar geliyor! Bu saatlere dikkat

İstanbul’da yağmur şeklinde başlayan yağış bugün kar şekline dönecek. Kentin yüksek kesimlerinin karla örtüleceği, hava sıcaklıklarında da hızlı bir düşüş yaşanacağı belirtildi.

Eklenme: 13 Aralık 2016 - 08:10 / Son Güncelleme: 29 Temmuz 2017 - 23:11 / Editör: Ferhat Esnek

Yurdun neredeyse geneline hakim olan kar yağışı sonunda İstanbul ve Trakya bölgesine de geldi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul için kar uyarısı yaptı. Yapılan açıklamada, “İstanbul’da dün yağmur şeklinde başlayan yağışın bugün öğle saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar şekline döneceği belirtildi. Sabah saatlerine kadar kuvvetli kuzeyli rüzgarlarla birlikte aralıklı kar sağanakları şeklinde devam edeceği tahmin ediliyor” denildi.

Meteoroloji’den yapılan açıklamada, kar kalınlığının İstanbul’un kuzey ve yüksek kesimlerinde yer yer 5 santimetreye ulaşacağı belirtilirken, buzlanma ve don olayı gibi oluşması muhtemel risklere karşı uyarıda bulunuldu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün İstanbul için kar yağışı uyarısı şöyle:

“İstanbul’da bugün (12.12.2016 Pazartesi) yağmur şeklinde başlayacak yağışın yarın (13.12.2016 Salı) öğle saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar şekline döneceği ve Çarşamba günü sabah saatlerine kadar kuvvetli kuzeyli rüzgarlarla birlikte aralıklı kar sağanakları şeklinde devam edeceği tahmin ediliyor. Kıyılarda ciddi bir örtü yapması beklenmiyor, ancak kentin kuzey ve yüksek kesimlerinde yer yer 5 cm’ye kadar örtü yapabileceği bekleniyor. Kar yağışından ötürü meydana gelebilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, buzlanma, don olayı ve kuvvetli rüzgar) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”