Küresel Gazeteciler Konseyi Kuruldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kuruluşu onaylanan Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK), Mehmet Ali Dim başkanlığında çalışmalarına başladı.

Eklenme: 18 Ekim 2019 - 09:58 / Son Güncelleme: 18 Ekim 2019 - 9:58 / Editör: Arzu CİHANGİR

Konsey, Türkiye, Orta Asya, Kafkaslar, Balkanlar ve Ortadoğu öncelikli olmak kaydıyla, tüm ülkelerde gazetecilerin mesleki, sosyal ve kültürel değerlerini arttırıcı, kaynaşma ve dayanışmayı geliştirici önlemler alınmasını sağlamak üzere çalışmalar yapmak amacı ile kuruldu.

Gazeteci Mehmet Ali Dim, Sabah Yazarı Yavuz Donat, Gazeteci Salih Zeki Sarıdanişment, Sabah Ankara Yayın Yönetmeni Osman Altınışık, Habertürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir, DHA Kıbrıs Temsilcisi Sefa Karahasan, Bakü Parlamento Jurnalistleri Birliği Başkanı Elşad Eyvazlı, Akit Ankara Temsilcisi Hacı Yakışıklı, TRT Daire Başkanı Amber Türkmen, Milliyet Spor Müdürü Tayfun Bayındır, Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya, Trakya Gazeteciler Cemiyeti eski Başkanı Lütfü Karakaş, Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Ziya Çakır, Kahraman Halisçelik, Türk-İngiliz Gazeteciler Birliği Başkan Yardımcısı Aynur Tattersall ve BRTV’den Mehmet Çetinkaya’nın kurucu üyeleri olduğu KGK’da kuruluş onayı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun desteğiyle Azerbaycan’da gerçekleştirilen KGK Bakü Medya Buluşması sırasında alındı.

KGK’nın yaklaşık 1 yıldır sürdürdüğü etkin faaliyetlerine ivme kazandıracak onaya ilişkin KGK yönetimi, kurucu üyeler, yaygın, yerel ve dış medya meclislerinin temsilcilerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Çavuşoğlu’na teşekkür yağdı.

Konsey, amaçlarının gerçekleştirilmesi için gerek görülmesi halinde, başta Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ve bağlı kurum ve dış misyonlar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve bağlı Kamu Diplomasisi Başkanlığı ve diğer daire ve kurumlar, Türk Konseyi, TÜRKSOY, TİKA, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Basın İlan Kurumu, Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT), Üniversiteler, KOSGEB ve Kalkınma Ajansları gibi ilgili kamu kurum ve kuruluşların yanı sıra ilgili STK ve meslek örgütleri ile görev alanlarına giren konularda, diğer ülkelerde de ilgili STK, meslek örgütü, kurum ve kuruluşlarla ortak projeler yürütecek.

‘KGK YOLUNA GÜÇLENEREK DEVAM EDECEK’

KGK Kurucu Genel Başkanı Mehmet Ali Dim “Kuruluşumuz Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 14 Ekim 2019 tarih ve 1660 karar sayısı ile onaylanmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, sürece en çok katkı veren Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ile İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’ya şükranlarımızı sunarız. Hem Türkiye ve Türk dünyası, hem de uluslararası arenada sürdürdüğümüz çalışmalarımız, bu onayın ardından ivme kazanacak ve artarak devam edecektir. Artık KGK, tüm dünyada ülkemizi çok daha güçlü bir şekilde temsil edecektir” şeklinde konuştu.