Sakinleştirici bitki; kedi otu

Depresyon, sinir-stres, psikolojik rahatsızlıkları olanlar devayı kedi otunda arıyor.

Eklenme: 28 Eylül 2017 - 10:02 / Son Güncelleme: 28 Eylül 2017 - 10:02 / Editör: Büşra Kılıç

M. Ali GÜNAYDIN- Malatya Sonsöz Gazetesi- Sakinleştirici, mide rahatlatıcı ve sinir-stres gibi durumlara kullanılan bu bitki alternatif tedavilerde tercih edilenlerin başında yer alıyor. Özellikle sakinleşmek ve rahatlamak için Kedi otu, Melisa ve Kantaron karışımı çaylar çokça kullanılıyor

Doğa ananın insanlığa verdiği şifalı bitkilerin arasında yer alan Kedi otu, Psikolojik rahatsızlıklara, Depresyona karşı çokça kullanılan bir bitki. Sakinleştirici, mide rahatlatıcı ve sinir-stres gibi durumlara kullanılan bu bitki alternatif tedavilerde tercih edilenlerin başında yer alıyor. Özellikle Kedi otu, Melisa ve Kantaron karışımı çaylar çokça kullanılıyor. Üç bitkiyi bir arada çokça kullanıldığını ifade eden Aktar Eyüp Yıldırım, “Melisa, Kantaron ve Kedi otunu bir arada kaynatıp içtiğinizde tam da sakinleştirici bir çay haline geliyor. Bunların üçü bir araya geldiği zaman daha çok sinir, depresyon gibi durumlarda çokça kullanılıyor. Sinirleri yatıştıran bir etkiye sahip. Belli bir dozda her birinden bir tutam kullanıldığında 8 dakikalık bir kaynamadan sonra aç karna ve yarı tok bir şekilde içildiğinde birçok faydasını görebilirsiniz. Bu üç bitki tek başına da çok faydalıdır. Ama daha çok eğer ağrı, depresyon, sinir veya stres varsa bu üçünü karıştırıp içebiliyorsunuz” dedi.

KEDİ OTU, MELİSA VE KANTARON KARŞIMI ÇAY

Şifalı bitkiler arasında bulunan Kedi otu, Melisa ve Kantaron otunun karışımının sakinleşmek, sinir stresi atmak ve rahatlamak için çokça kullanıldığı ifade eden Aktar Eyüp Yıldırım, “Kedi otu daha ağır hastalıklarda, psikolojik rahatsızlıklarda, depresyonun bir üstü gibi sorunlarda tek başına kullanılması tavsiye ediliyor. Normal olarak sakinleştirici, mide rahatsızlığı, vücuttaki teri atmak, sinir-stres gibi birçok soruna karşı bu üçünü kullanmak gerekiyor. Melisa, Kantaron ve Kedi otunu bir arada kaynatıp içtiğinizde tam da sakinleştirici bir çay haline geliyor. Bunların üçü bir araya geldiği zaman daha çok sinir, depresyon gibi durumlarda çokça kullanılıyor. Sinirleri yatıştıran bir etkiye sahip. Günlük içim için rahatlatıcı ve mide rahatsızlığına Melisa çayı tavsiye edilir. Rahatlamak için Limon ve Melisa tek başına yetiyor. Kantaron otu bilinen bitki, daha çok yağı çıkartılıp ağrılara karşı kullanıyor. Aynı zamanda vücut için kas gevşetici bir özelliğe sahip. Kantaron vücuttaki kasları gevşettiği için sinir, stres ve ağrı gibi sorunları ortadan kaldırıyor. Belli bir dozda her birinden bir tutam kullanıldığında 8 dakikalık bir kaynamadan sonra aç karna ve yarı tok bir şekilde içildiğinde birçok faydasını görebilirsiniz. Bu üç bitki tek başına da çok faydalıdır. Ama daha çok eğer ağrı, depresyon, sinir veya stres varsa bu üçünü karıştırıp içebiliyorsunuz. Gün içinde rahatlamak için içmek istiyorsanız Melis bile tek başına yeterli olur veya kas ağrılarınız varsa Kantaron otunu da içebilirsiniz” şeklinde konuştu.

KEDİ OTUNUN FAYDALARI

Kedi otu Uykusuzluğa ve Sinire İyi Geliyor; Kedi otu antik çağlardan bu yana geceleri yaşanan uykusuzluk problemleri için kullanılmaktadır. Eğer sinirsel hastalıklarınız varsa ve gün içerisinde rahatlamaya, gevşemeye ihtiyacınız varsa kedi otu kullanmalısınız. Uyku ve stres birbirini tamamlayan iki unsurdur. Eğer kedi otu kullanarak sinirlerinizi gevşetirseniz gece rahat bir uyku uyuyabilirsiniz. Kedi otu Kramp ve Sancılara Şifa Oluyor; Spazm çözücü olan kediotu, özellikle kadınlarda aybaşında meydana gelen sancılara meydan okuyarak, sancının azalmasını ve vücudun rahatlamasını sağlıyor. Aynı zamanda bağırsaklardan kaynaklanan ani sancılanmaları da kedi otu çözüyor. Aniden başlayan kramplarınızı ve sancılarınızı bu şekilde sonlandırabilirsiniz. Kalp Krizi Riskini Önlüyor; Kedi otu kalp krizi risklerinin önüne geçiyor. Sinirle başlayan göğüs ağrıları ve kalp ağrılarına önlem olarak kedi otu kullanmalısınız. Migren ve Baş Ağrınız Varsa Kedi Otu Kullanın; Kedi otu göz bozukluklarından dolayı oluşan baş ağrılarına ve migren ağrılarına şifa olmaktadır. Eğer baş ağrınız gerginlikten dolayı meydana geldiyse gerginliğinizi alarak sizi gevşetir ve baş ağrınızı keser. Kedi Otu Gaz Söktürücü Olarak Kullanılıyor; Vücudun gaz nedeniyle şişmesi ve gaz çıkaramama durumunda kedi otu kullanırsanız rahatlıkla vücudunuzdan gazı atabilirsiniz. Bunun için asitli içecekler kullanmak yerine kedi otunu tercih etmelisiniz. Bu şekilde gaz oluşumunu da engellemiş olursunuz.

KEDİ OTUNUN KULLANIŞ ŞEKLİ VE ZARARLARI

Kedi otunun kullanışı ve bazı zararlı durumlarından bahseden Aktar Yıldırım şunları belirtti, “Kedi otunu sinirlerinizi gevşetmesi için kullanmak istiyorsanız banyo suyuna atarak teninizle temas etmesini sağlayın. Piyasada kedi otunun damıtılmasıyla elde edilen kedi otu esansını da tüketebilirsiniz. Kedi otunu çay olarak kullanabilirsiniz: Kedi otu bitkisinden 1 çay kaşığını kaynamış suya ekleyip 10 dakika süresince demlenmesini bekleyin. Süre sonunda ılık şekilde tüketebilirsiniz. Faydalı yanları olduğu gibi zararları yönleri de vardır. Önerilen dozdan daha fazla tüketildiği zaman baş ağrısı, görmede bulanıklık ve huzursuzluk yapabilir. Sürekli kedi otu kullanıyorsanız 1 aylık ara vermeniz gerekir. Aksi takdirde uyarıcı etki oluşturur. Kolesterolü etkileyen, antidepresan ve mantar ilaçları kullananlar kedi otundan uzak durmalılar. 2 yaşını geçmemiş çocuklara kesinlikle verilmez. Emziren ve hamile bayanların kullanımı sakıncalıdır.”