Sorunlu ayakların çözümü özel imalat

Sorunlu olan ayakların çözümünün kişiye özel ayakkabı yapımı olduğunun altını çizen, Emek Kundura Sahibi Mehmet Armutçu; 9 yaşından beri ayakkabı tamirciliği ve ayakkabı imalatı yaptığını söyledi.

Eklenme: 14 Ekim 2016 - 10:25 / Son Güncelleme: 14 Ekim 2016 - 10:25 / Editör: Büşra Kılıç

Fatih Emrah ERDOĞAN- Memleket Gazetesi(Balıkesir)- Armutçu, yok olamaya yüz tutmuş mesleklerin başında yer alan bu meslekte çırak yetişmediğini, yakın bir zamanda tamirat ve el yapımı ayakkabı imalatının olmayacağını düşündüğünü söyledi.

Edremit Emek Kundura Sahibi Mehmet Armutçu işini çok severek yaptığını söyleyerek, 9 yaşından beri ayakkabı tamirciliği ve ayakkabı imalatı yaptığını söyleyerek, Yok olamaya yüz tutmuş mesleklerin başında yer alan bu meslekte çırak yetişmediğini, mesleğin yakın bir zamanda yok olma noksana geldiğini dile getirdi. Yok olmaya yüz tutmuş mesleklerin başında yer alan ayakkabıcılık sektöründe artık hiç çırak yetişmediğinin altını çizen Armutçu; “ 25 yıldır ayakkabı imal ediyorum. Bizim mesleğimiz yakın bir zamanda yok olacak mesleklerin başında yer alıyor.

Dana derisinden kişiye özel olarak, 36 numaradan 47 numaraya kadar ayakkabı üretebiliyorum. Biz kişiye ayak numarası sormayız. Ayak ölçüsünü kendimiz alır yaparız. Bize gelen kişiler ayakları sorunlu olan kişilerdir. Ya numarası küçük yada büyük olan veya gerçekten el yapımı ayakkabının değeri bilen kişiler bize gelir. Ayakkabıyı Amerikan cırt cırtlı, çıtçıtlı veya bağcıklı olarak üretiyoruz. Bu sadece kişinin zevkine kalmış bir durum” diye konuştu.

El yapımı ayakkabıların 2 yıl dayanıklılık süresi olduğuna dikkat çeken Armutçu; “ Fabrikasyon ayakkabıların çoğu ticari düşünüldüğü için daha azdır. Ama öyle üretilen ayakkabılar var ki deyim yerinde ise taş gibidir. Bazı ayakkabılar ise su gördüğünde açılır veya dikişlerinden atar. Ben ayakkabı üretimi yanında Dikiş, yapıştırma, pençe, topuk, komple alt değişim de yapmaktayım.

Üretimlerimi dana derisinden 2 renk seçeneği ile yani siyah ve kahverengi çalışmaktayım” dedi.

Ayakkabı imalatında çırak yetişmediğine değinen Armutçu; bu işten 25 yıldır ekmek yediğini ve işini severek yaptığını, Edremit’te bu işi yapan 5 kişiden biri olduğunu söyleyerek;” Gençler bu işi sevmiyor. Yaz sezonlarında yanımızda çalışan gençler geliyor, ancak hiç birisi bu işi meslek olarak görmüyor. Hazır ayakkabıyı sevmeyen yaklaşık 25 yıldır benden özel sipariş ayakkabı isteyen müşterilerim bulunmaktadır. O müşterilerim asla ve asla hazır ayakkabı giymez ve sabırla ayakkabısının yapılmasını bekler. Ben bir ayakkabıyı yaklaşık üç günde üretiyorum. Ürettiğim ayakkabıların fiyatları 70 liradan 150 liraya kadar değişiyor” diye konuştu.