Tarihe Işık Tutuyor

Nazillli’de yaşayan Remzi Ulus, çocukluğundan bu yana topladığı tarihi paralar, Osmanlıca belgeler ve pullarla tarihe ışık tutuyor. Ulus’un koleksiyonunun en değerli parçalarından biri ise 1927 yılında basılan ve içerisinde Milli Mücadele dönemine ait on adet savaş haritası bulunan Osmanlıca Nutuk.

Eklenme: 19 Şubat 2019 - 16:41 / Son Güncelleme: 19 Şubat 2019 - 16:41 / Editör: Mevlüt Çiftçi

Henüz çocuk yaşlarda antikacı babasından esinlenerek gazoz kapağı, misket ve kibrit kutuları toplamaya başlayan 36 yaşındaki Remzi Ulus, yaklaşık 25 yıldır koleksiyonerlik yapıyor.

Aydın’daki az sayıda koleksiyonerden biri olan Ulus’un elinde son altı Osmanlı padişahı dönemine ait eserlerden tedavülden kalkan altı sıfırlı Türk liralarına, Almanya klasik döneminden diğer Avrupa ülkelerine ait paralara kadar çok çeşitli paralar mevcut. Remzi Ulus’un koleksiyonunda yalnızca para değil, pullar, köstekli saatler, Osmanlıca belgeler de var.

Orjinal nutuk ve savaş haritalarına sahip   

Remzi Ulus’un koleksiyonundaki en değerli parçalardan biri ise harf inkılabından önce 1927 yılında Osmanlıca olarak basılan  orijinal nutuk ve içerisinde bulunan Milli Mücadele dönemine ait on adet savaş haritası. Elinde bulunan eserleri özenle koruyan Remzi Ulus, elinde para, pul, madalya, efemera (gündelik yaşamın ayrıntılarına dair) belgeler olan ekspertiz yaptırmak ya da katma değer sağlamak isteyenlere de kendisine ulaşmaları için çağrı yaptı.

NAZİLLİ ADALET GAZETESİ