Turizme Kazandırılıyor

Batman Çayı üzerindeki 40 ayaklı tarihi köprü, turizme kazandırılıyor. Döneminde dünyanın en uzun köprüleri arasında yer alan Per Pıra’nın restorasyonu tamamlandığında yaya trafiğine açılacak.

Eklenme: 18 Mart 2019 - 09:11 / Son Güncelleme: 18 Mart 2019 - 9:11 / Editör: Mevlüt Çiftçi

Malabadi köprüsünden sonra yörenin en eski köprülerinden biri olan Per Pıra(Çok ayaklı) köprüsünün restorasyonu için çalışmalara başlandı.

Gıre Mıgro höyüğü ile Diyarbakır’a bağlı yerleşim yerlerini birbirine bağlayan ve Hasankeyf ilçesindeki Artuklu dönemine ait köprüye benzerliğiyle bilinen 2 Bin yıllık tarihi köprü uzun bir süredir kaderine terk edilmişti.

2 Bin yıllık köprü

Definecilerin yağmaladığı köprünün turizme kazandırılması için Batman Valiliği’nin hazırladığı proje kapsamında yaklaşık 15 Milyon TL’lik restorasyon yapılacak. Su üstündeki köprü ayaklarının yanı sıra toprak altındaki köprü ayakları da sağlamlaştırıldıktan sonra turizme kazandırılacak. Çalışmalar tamamlandığında tarihi köprü yaya trafiğine de açılacak.

Malabadi köprüsünden sonra turizmin gözde duraklarından biri olacak olan Per Pıra köprüsünün 40 ayağının yıl sonuna kadar gün yüzüne çıkarılması hedefleniyor. Öte yandan yapımcı firma, hafta sonu köprüde çalışmalara start verdi.

Barış Arslan-BATMAN ÇAĞDAŞ GAZETESİ