Yaşamını ‘Deriden’ Kazanıyor

Efeler’de deri mont, yelek ve cüzdan imalatı yapan 48 yaşındaki İlhan Yıldız, geçimini ‘deriden’ sağlıyor. Yıldız, Ayakkabıcılar Çarşısı’ndaki atölyesinde zanaatını yaşatmaya çalışıyor.

Eklenme: 15 Mayıs 2019 - 13:38 / Son Güncelleme: 15 Mayıs 2019 - 13:38 / Editör: Mevlüt Çiftçi

Efeler Ayakkabıcılar Çarşısı’nda el işçiliğiyle, deri mont, yelek ve cüzdan imalatı yapan 48 yaşındaki İlhan Yıldız, geçimini ‘deriden’ sağlıyor. 12 metrekarelik atölyesinde zanaatını yaşatmak için uğraş veren Yıldız, “Deri mamulleriyle ilgili aklınıza ne geliyorsa üretimini ve tamiratını yapıyorum” dedi.

Yeni Kıroba’ya konuşan Yıldız, babası İlyas Yıldız’ın uzun yıllar sayacılıkla uğraştığını, ayakkabı yüzü diktiğini anlattı.

Kendisinin ilkokul çağlarından itibaren babasının atölyesine gelerek derilerle uğraştığını ifade eden Yıldız, sonrasında farklı meslek gruplarında çalıştığını kaydetti.

El emeği, göz nuru

Babasının vefatının ardından yeniden deri ustalığına döndüğünü kaydeden Yıldız, “Aydın’da ayakkabı imalatının fazla olmaması, sayacılığı etkiledi. Ben de bunun üzerine farklı arayışlara yöneldim. Deri mont, yelek, şapka, bıçak kılıfı, cüzdan gibi eşyalar üretiyorum. Deri mamulleriyle ilgili aklınıza ne geliyorsa üretimini ve tamiratını yapıyorum. Deri montları boyuyorum. Geçmişte farklı il ve ilçelerden de müşterilerim vardı. Ancak derinin pahalılaşmasıyla birlikte dışarıdan müşterimiz eskisi kadar yok. Motor sporlarıyla uğraşan müşterilerim var. Onlar da motorcu yeleği ve motosikletleri için aksesuarlar diktiriyorlar. Sipariş üzerine çalışmalarımı sürdürüyorum” diye konuştu.

Zanaatını “el emeği, göz nuru” olarak nitelendiren Yıldız, 12 metrekarelik atölyesinde haftanın 6 günü sabır ve özveriyle çalıştığını aktardı. Bu zanaatın gelecek kuşaklara aktarılması gerektiğini vurgulayan Yıldız, günümüz koşullarında çırak yetişmediğini sözlerine ekledi.

Kıvanç UĞUR / AYDIN YENİ KIROBA GAZETESİ