Yerli ürünler tezgahlarda yerini aldı

Muş’ta her yıl Temmuz ayının sonları Ağustos ayının ilk haftalarından itibaren ile tezgâhları süsleyen yerli sebze ve meyveler vatandaşlardan büyük rağbet görüyor

Eklenme: 21 Ağustos 2019 - 17:28 / Son Güncelleme: 21 Ağustos 2019 - 17:31 / Editör: Mevlüt Çiftçi

Muş´ta yetişen yerli meyve ve sebzeler, tezgahlardaki yerlerini almaya başladı. Yeni yeni tezgâhlara inen meyveler, vatandaşlar tarafından çok fazla rağbet görüyor. İlimiz yukarı çarşı mevkiindeki esnaflar tarafından tezgahlara konulan özellikle yerli meyveler, oluşturduğu renk cümbüşüyle dikkatleri üzerine çekiyor.

Kent merkezinde sadece yerli, organik meyve ve sebze satışı yapan İlhan Demirel isimli esnaf, her yıl olduğu gibi bu yılda halkın yerli meyvelere ilgi gösterdiğini söyledi. Muş meyvelerinden elma, vişne, kiraz gibi meyvelerin yavaş yavaş tezgâhlardaki yerini aldığını söyleyen Demirel, “Ben uzun yıllardır burada esnaflık yapıyorum. Sadece Muş´un yerli sebze ve meyvelerin burada satıyorum ve gerçek manasıyla bizim halkımız Muş meyvelerine çok fazla rağbet gösteriyor. Ben burada senenin 6 ayı çalışıyorum diyebilirim, çünkü geriye kalan diğer aylar kış ayları olduğu için kış aylarında da Muş´un meyveleri olmadığı için o zamanlarda doğru düzgün iş yapamıyorum. Bu senelik işlerimizde yeni yeni açılıyor şimdiye kadar meyveler yetişmediği için iş yapmıyorduk fazla yine de yerli bitkilerden yaptığımız turşuları satıyorduk. Ben de burada yerli meyveler sattığım için meyvelerin çıkmasını bekledim. Şu an için Muş meyvelerinden elma, vişne, kiraz gibi meyveler çıktı ben onları getirip burada satıyorum. Şu ana kadar vatandaşların çok büyük rağbeti çok büyük ilgisi var diyebilirim. Ama işte yeni yeni başladığı için tam manasıyla satışlarımız başlamadı çünkü halk bu meyvelerin çıktığını daha tam bilmiyor. Bu nedenle satışlarımız bu saatten sonra başlayacak. Ağustos ayının sonlarına kadar yavaş yavaş artacak, Ağustos ayının sonlarından itibaren üzüm, armut gibi meyveler de çıkacağı için bizim asıl satışlarımız o zaman başlayacak. Yıllardır Muş´ta çalıştığım için burada yerli meyve denince akla ilk gelen insanlardan biriyim çünkü yerli meyve satmak benim işim, ben bunun dışında başka ş yapmıyorum. Şu an için elmanın 3 kilosunu 10-12 liraya vişne ve kirazın kilosunu 5-7 liradan satıyoruz. Bu fiyatlarla alışverişimizde iyi, yeni yeni çıktığı için fiyatları biraz pahalı olabiliyor. Bu saatten sonra fiyatlarımız gitgide düşecektir” diye konuştu.

MUŞ OVASI GAZETESİ