Yıllarca türbe olduğu sanılıyordu

Batman merkeze bağlı Çayüstü köyünde yıllardır ‘Ebuzeri Gaffari’ türbesi olarak bilinen yerde yapılan aramada kalıntı bulunamadı. Bazı köylülerin Ilısu barajı suları altında kalacağı gerekçesiyle Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne yaptığı başvuru sonrası jandarma ve arkeolog gözetiminde yapılan kazıda hiçbir kalıntının bulunmaması ‘şok’ yarattı.

Eklenme: 28 Aralık 2019 - 10:23 / Son Güncelleme: 28 Aralık 2019 - 10:33 / Editör: Mevlüt Çiftçi

Batman merkeze bağlı Çayüstü köyünde bazı köylülerin,  ‘türbe’ bildikleri alanın baraj suları altında kalmaması için yaptığı başvuru sonrasındaki kazı çalışması şaşkınlık yarattı.

Dicle nehri kenarındaki Çayüstü köyünün Beda mevkiinde Ebuzeri Gaffari’nin mezarının bulunduğunu iddia eden bazı köylüler, Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne başvurmuştu. Ilısu baraj gölünün sular altında kalacağı gerekçesiyle mezarın başka bölgeye taşınması talebine yönelik dilekçelerin ardından harekete geçtiklerini belirten Kültür ve Turizm İl Müdürü İhsan Aslanlı: “2863 Sayılı yasa kapsamında o alanda yaptığımız çalışmada ne mezar kalıntısı ne de kemik bulundu.

Yedi kişilik ekip, iki gün süreyle arkeolog ve jandarma gözetiminde alanda çalıştı. Bazı köylülerin başka yerdeki mezar alanında da yapılan çalışmada hiçbir ize rastlanmadı” dedi.

MUHTAR: “ADAKLAR KESİLİYORDU”

Çayüstü köy muhtarı Mesut Ekinci, uzun yıllar Batman merkeze bağlı Recepler, Erköklü, Binatlı ve Akça köylülerinin ilkbahar mevsiminde üç gün süren türbe anma süreçlerinde adaklar kesildiğini ifade etti. Muhtar Ekinci, şunları kaydetti: “Yaklaşık 100 yıldır aile büyüklerimiz de bize anlatırdı. Türbe denilen bu alana çevredeki köyler, Mayıs’ın ilk haftasında anma etkinlikleri düzenlerlerdi. Burada Ebuzeri Gaffari’nin mezarının olduğu söylenirdi. Yakında bu alan, Ilısu barajı suları altında kalacak. Bazı köylülerin iddiası üzerine Kültür ve Turizm Müdürlüğü araştırma yaptı. Ne mezar çıktı ne de türbeye ait bir bulgu. Biz de olayın şaşkınlığındayız.”

Reşat Yiğiz / BATMAN ÇAĞDAŞ GAZETESİ