YouTube’dan Notre Dame özrü

YouTube’un yanlış bilginin dolaşıma girmesini engellemek için devreye soktuğu haber teyidi uygulaması, Paris’te Notre-Dame Katedrali’nde çıkan yangını 11 Eylül saldırılarıyla karıştırarak tartışmaya yol açtı.

Eklenme: 17 Nisan 2019 - 07:08 / Son Güncelleme: 17 Nisan 2019 - 9:11 / Editör: Ferhat Esnek

Yaklaşık 15 saat devam eden yangının ilk saatlerinde birçok haber organizasyonu internet üzerinden canlı yayına başladı.

Bu yayınlar sırasında, YouTube’un geçen sene Amerika ve Güney Kore için devreye soktuğu haber teyit uygulaması devreye girdi.

Ancak uygulamanın algoritması, Britannica Ansiklopedisi’nin 11 Eylül verilerini, Notre-Dame Katedrali yangını ile karıştırdı.

Video paylaşım platformu, canlı yayınlar sırasında ortaya çıkan hatalı bağlantı nedeniyle Buzzfeed internet sitesine bir açıklama yaparak, yangın özelinde uygulamanın devre dışı bırakıldığını duyurdu.

Wikipedia ve Britannica Ansiklopedileri’nden gelen kaynakların, bu panellerde otomatik olarak görüntülendiği belirtilirken neden böyle bir durumun gerçekleştiği konusunda açıklama yapılmadı. Ancak, katedralde bulunan kulenin çökme anının İkiz Kuleler’in yıkılma anıyla benzeştirilmiş olabileceği, algoritmaların bu yüzden 11 Eylül Saldırıları’nı göstermiş olabileceği düşünülüyor.

BBC Türkçe